AktüelPolitikaK-PET’de süresiz grev

DEV-İŞ'e bağlı PETROL-İŞ, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin çıkmaza girdiğini açıklayarak Kıbrıs Türk Petrolleri'nde süresiz greve gidildiğini duyurdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 14, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

DEV-İŞ’e bağlı PETROL-İŞ, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin çıkmaza girdiğini açıklayarak Kıbrıs Türk Petrolleri’nde süresiz greve gidildiğini duyurdu.

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu’na (DEV-İŞ) bağlı Kıbrıs Türk Petrol İşçileri Sendikası (Petrol-İş), Kıbrıs Türk Petrolleri’nde (K-Pet) bugünden itibaren süresiz greve gittiğini açıkladı.

DEV-İŞ’ten yapılan açıklamada grevin nedeni olarak toplu iş sözleşmesi üzerindeki anlaşmazlık olduğu belirtiliyor.

Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin çıkmaza girdiği belirtilen açıklamada, kendilerinin hayati gördüğü bazı konulara işverenin olumsuz yanıt vermesi nedeniyle greve gidildiği kaydedildi.

Öte yandan sendika yetkilileri, K-Pet yöneticileri ile uzlaşı arayışlarının süreceğini de belirtti.

***

PETROL-İŞ’ten yapılan açıklama şöyle:

DEV-İŞ Federasyonuna bağlı Petrol-iş Sendikası 05/09/2019 tarihinde örgütlü olduğu Kıbrıs Türk Petrolleri (K-PET)’e gerekçeleri ile birlikte süresiz grev bildirimini yapmıştı. Sorunların aşılabilmesi adına iki ayı aşkın bir süredir, sendikanın özverili tutumu ve yapıcı önerileri ne yazık ki işveren tarafından karşılık bulmamıştır.

Image may contain: one or more people, people standing, bridge and outdoor

İşverenin kar hırsı, yürürlükte olan TİS’in içini boşaltma girişimleri ile bütünleşmiştir. Özelleştirildiği günden itibaren, birçok emekli vermiş olmasına rağmen, tek bir istihdam dahi yapılmamıştır.

Bugün geldiğimiz noktada, bazı bölümlerde çalışanların vardiya değişimi ve mesai saati bir birine karışmıştır. İşveren ise kendi şirketine yapılması kaçınılmaz olan istihdamları ve yeni TİS onayını hem maaşlarda indirim yapılmasına hem de birçok sosyal hakkın ortadan kaldırılmasına bağlayarak sendikamıza şantaj yapmaktadır. Bilinmesi gereken çalışanların köle olmadığı ve ne DEV-İŞ ne de bağlı hiçbir sendikasının şantajlara boyun eğmeyeceğidir.

DEV-İŞ’e bağlı Petrol-İş bugün saat 08:00 itibarı ile Kıbrıs Türk Petrollerinde ve ErcanHava Limanında süresiz greve başlamıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

GÖKAY TAYGUN

BAŞKAN

PETROL-İŞ

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık