AktüelDünyaJohnson ilk yenilgisini aldı

Avam Kamarası'nda parlamento gündemini belirleme yetkisini hükümetten alıp milletvekillerine veren teklif 301'e karşı 328 oyla kabul edildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 4, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İngiltere’de muhalefet, anlaşmasız Brexit’i önlemeye dönük kritik bir oylamayı kazandı. Parlamentoda gündem belirleme yetkisi muhalefete geçti. Böylece Parlamento “anlaşmasız Brexit”i önlemek için toplanacak.

Parlamentonun alt kanadı olan Avam Kamarası’nda parlamento gündemini belirleme yetkisini hükümetten alıp milletvekillerine veren teklif 301’e karşı 328 oyla kabul edildi. Bu oylama milletvekillerine yarın parlamentoya anlaşmasız Brexit’i önlemeye dönük bir yasa tasarısı sunma imkanı verecek. 

Avam Kamarası’nın yasama işlemlerini tamamlaması halinde tasarı parlamentonun üst kanadı Lordlar Kamarası’na havale edilecek. Muhalefet partileri Lordlar Kamarası’ndaki süreci de hızla tamamlayarak tasarıyı cuma akşamı yasalaştırmayı hedefliyor.

Oylama sonucu, Başbakan Boris Johnson’ın parlamentoda aldığı ilk kritik yenilgi oldu. Başbakanlığa yeni seçilen Johnson’ın erken seçime gitme ihtimali bulunuyor.

MUHAFAZAKAR PARTİ ÇOĞUNLUĞU KAYBETMİŞTİ

Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti hükümeti bir milletvekilinin Liberal Demokrat Parti’ye geçmesiyle parlamentodaki çoğunluğunu kaybetmişti.

Johnson liderliğindeki azınlık hükümeti, Kuzey İrlanda’nın İngiltere ile birlik yanlısı Demokrat Birlik Partisi’nin 10 milletvekilinin dışarıdan desteğiyle ve bir milletvekili farkla kurulmuştu. Muhafazakar Parti milletvekili Philip Lee’nin Liberal Demokrat Parti’ye geçmesiyle, azınlık hükümeti hükümet etme çoğunluğunu yitirmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık