AktüelDünyaJohnson ilk yenilgisini aldı

Avam Kamarası'nda parlamento gündemini belirleme yetkisini hükümetten alıp milletvekillerine veren teklif 301'e karşı 328 oyla kabul edildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 4, 2019
Djumba Hotel & Cafe

İngiltere’de muhalefet, anlaşmasız Brexit’i önlemeye dönük kritik bir oylamayı kazandı. Parlamentoda gündem belirleme yetkisi muhalefete geçti. Böylece Parlamento “anlaşmasız Brexit”i önlemek için toplanacak.

Parlamentonun alt kanadı olan Avam Kamarası’nda parlamento gündemini belirleme yetkisini hükümetten alıp milletvekillerine veren teklif 301’e karşı 328 oyla kabul edildi. Bu oylama milletvekillerine yarın parlamentoya anlaşmasız Brexit’i önlemeye dönük bir yasa tasarısı sunma imkanı verecek. 

Avam Kamarası’nın yasama işlemlerini tamamlaması halinde tasarı parlamentonun üst kanadı Lordlar Kamarası’na havale edilecek. Muhalefet partileri Lordlar Kamarası’ndaki süreci de hızla tamamlayarak tasarıyı cuma akşamı yasalaştırmayı hedefliyor.

Oylama sonucu, Başbakan Boris Johnson’ın parlamentoda aldığı ilk kritik yenilgi oldu. Başbakanlığa yeni seçilen Johnson’ın erken seçime gitme ihtimali bulunuyor.

MUHAFAZAKAR PARTİ ÇOĞUNLUĞU KAYBETMİŞTİ

Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti hükümeti bir milletvekilinin Liberal Demokrat Parti’ye geçmesiyle parlamentodaki çoğunluğunu kaybetmişti.

Johnson liderliğindeki azınlık hükümeti, Kuzey İrlanda’nın İngiltere ile birlik yanlısı Demokrat Birlik Partisi’nin 10 milletvekilinin dışarıdan desteğiyle ve bir milletvekili farkla kurulmuştu. Muhafazakar Parti milletvekili Philip Lee’nin Liberal Demokrat Parti’ye geçmesiyle, azınlık hükümeti hükümet etme çoğunluğunu yitirmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft