AktüelMüzakerelerJohnson: Garantiler ve Güvenlik Konuları Üzerine Geniş Bir Tartışma Yaptık

Kıbrıs`ta temaslarda bulunmakta olan İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, ülkesinin Kıbrıs`ta garantiler konusundaki politikasının değişmediğini söyledi. Johnson, bugün Kıbrıslırum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile yaptığı görüşmenin ardında basına açıklamalarda bulundu. “Garantiler ve güvenlik konuları üzerine geniş bir tartışma yaptık” şeklinde konuşan Johnson, Kıbrıs müzakerelerinin Kıbrıslılara ait bir süreç olduğunu ve birleşik Kıbrıs için gerekli düzenlemelerin ne olduğu konusunun her iki tarafın kararı olduğunu belirtti. Johnson, “Britanya için özel bir rol aramıyoruz” dedi ve her iki tarafta...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 30, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs`ta temaslarda bulunmakta olan İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, ülkesinin Kıbrıs`ta garantiler konusundaki politikasının değişmediğini söyledi.

Johnson, bugün Kıbrıslırum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile yaptığı görüşmenin ardında basına açıklamalarda bulundu.

“Garantiler ve güvenlik konuları üzerine geniş bir tartışma yaptık” şeklinde konuşan Johnson, Kıbrıs müzakerelerinin Kıbrıslılara ait bir süreç olduğunu ve birleşik Kıbrıs için gerekli düzenlemelerin ne olduğu konusunun her iki tarafın kararı olduğunu belirtti.

Johnson, “Britanya için özel bir rol aramıyoruz” dedi ve her iki tarafta daha fazla esneklik ve yaratıcılık sağlanması durumunda var olan sorunların aşayabileceğini ve bir çözüm bulunmasının mümkün olduğunu, ülkesinin yardımcı olmaya hazır olduğunu söyledi.

Kasulidis ise, konuk mevkidaşıyla yaptığı görüşme sırasında Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri, ikili ilişkiler ve Britanya`nın Avrupa Birliği`nden çıkma kararı -Brexit- konusunun ele alındığını belirtti.

Kasulidis, İngiltere’nin Kıbrıs sorununa çözüm bulunması çalışmalarına gösterdiği destek için Johnson`a teşekkürlerini iletti.

Kasulidis ve Johnson ilk önce baş başa bir görüşmede bulundular ve devamla iki ülkenin heyetleri resmi görüşmelerde bulundular.

Johnson, Kasulidis ile mükemmel bir görüşme yaptıklarını ifade ederek, sabah liderler Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı ile yaptığı ayrı ayrı görüşmeleri yapıcı olarak niteledi.

Kıbrıs sorunuyla ilgili bir dizi konuların ele alındığını ifade eden Boris Johnson, son ayılarda sağlanan ilerlemeden memnuniyetini ifade etti. Johnson, aynı zamanda, iki liderin gösterdiği kararlılık ve cesareti memnuniyetle karşıladı.

Birleşik Krallık’ın yardım etmeye hazır olduğuna işaret eden Johnson, zorluklarla dolu müzakereler olduğunu ancak önemli iş yapıldığını vurguladı.

Johnson, her hangi bir müzakere sürecinin sona erdirilmesi durumunda zorluklar ortaya çıktığını ancak her iki tarafta esneklik ve yaratıcılık sağlanması durumunda söz konusu zorlukların aşılabileceğini belirtti.

İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkması kararı- Brexit- konusuna değinen Johnson, ülkesinin AB antlaşmalarından ayrıldığını ancak Avrupa`dan ayrılmadığını söyledi.

Johnson, “Avrupa`daki dostlarımıza ve tabii ki Kıbrıs`a karşı taahhütlerimizi asla terk etmiyoruz” diyerek, İngilteren’nin hem Kıbrıs hem diğer Avrupalı komşu ülkeleri hem de İngiliz uluslar topluluğu ile daha güçlü ilişkilerde bulunmak istediğini belirtti.

Kıbrıs ve Birleşik Krallık arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesi dileğini ifade eden Johnson, her yıl Britanya’dan bir milyon kişinin  Kıbrıs`ı ziyaret ettiğini ve iki ülke arasında güçlü, yakın ve tarihi ilişkiler sağlandığını söyledi.

Kasulidis ise, Johnson’u adaya memnuniyetle karşıladığını ve kendisi ile yaptığı görüşmeden önce Anastasiadis ile görüştüğünü ve Anastasiaies’in onu Kıbrıs sorunu ve özellikle Mont Pelerin`de yapılan görüşmelerdeki sonuçlar hakkında bilgilendirdiğini söyledi.

Kasulidis, Dışişleri Bakanlığında yapılan görüşme sırasında da Kıbrıs sorunu ve İngiltere’nin yardım etmesi arzusu konusunun ele alındığını belirtti.

İkili görüşmede ayrıca, Kıbrıs ve İngiltere arasındaki ilişkiler ve stratejik işbirliği ele alındı ve ikili ilişkilerinin son yıllarda güçlendiği teyit edildi.

Kıbrıs ve İngiltere’nin kriz yönetimi, insani misyonlar ve artan asimetrik tehditlere karşı mücadele konularında yakın işbirliğinde bulunduklarını ifade eden Kasulidis, ikili işbirliğinin güçlü olduğunu ve geliştirilmeye devam ettiklerini ifade etti.

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık