Politikaİzlanda’daki Seçimde Korsan Parti Oylarını 3’e Katladı

İzlanda’da gerçekleşen genel seçimde oy oranını geçen seneye oranla 3’e katlayan Korsan Parti seçimi 3. sırada tamamladı. Sağcı Bağımsızlık Partisi ise seçimin birinci partisi oldu. Sputnik’in haberine göre sağcı Bağımsızlık Partisi oyların yüzde 29’unu alarak 63 kişilk İzlanda parlamentosunda 21 koltuk elde etti. Sol-Yeşiller Partisi oyların yüzde 15.9’unu alarak seçimleri ikinci sırada tamamladı ve parlamentoda 10 milletvekili bulundurma hakkı kazandı. Seçimlerde yüzde 14.5 oranında oy alarak üçüncü olan Korsan Parti de parlamentoya 10 milletvekili sokabilecek....
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 30, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İzlanda’da gerçekleşen genel seçimde oy oranını geçen seneye oranla 3’e katlayan Korsan Parti seçimi 3. sırada tamamladı. Sağcı Bağımsızlık Partisi ise seçimin birinci partisi oldu.

Sputnik’in haberine göre sağcı Bağımsızlık Partisi oyların yüzde 29’unu alarak 63 kişilk İzlanda parlamentosunda 21 koltuk elde etti.

Sol-Yeşiller Partisi oyların yüzde 15.9’unu alarak seçimleri ikinci sırada tamamladı ve parlamentoda 10 milletvekili bulundurma hakkı kazandı. Seçimlerde yüzde 14.5 oranında oy alarak üçüncü olan Korsan Parti de parlamentoya 10 milletvekili sokabilecek. Partinin geçen yıldaki oy oranı yüzde 5’ti.

Bağımsızlık Partisi lideri  Bjarni Benediktsson Devlet Başkanı Gudni Th. Johannesson’un kendilerine koalisyon hükümeti kurma yetkisi vermesi gerektiğini söyledi. Korsan Parti kurucusu Birgitta Jonsdottir ise sonuçlardan aşırı derecede tatmin olduğunu açıkladı.

Bağımsızlık Partisi ve Korsan Parti birlikte hükümet kurmaya yanaşmayacağını duyurmuştu. 4 yıl önce kurulan Korsan Parti merkez ve sol eğilimli 3 parti ile bir hükümet kurma arayışına girebileceğini belirtmişti. ‘Panama Belgeleri’ skandalının ardından İzlanda Başbakanı Sigmundur Gunnlaugsson istifa etmek zorunda kalmış ve erken seçimin yolu açılmıştı. Gunnlaugsson’un partisi İlerici Parti son seçimde oylarının yarısından fazlasını kaybetti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık