AktüelMüzakerelerİzcan: Bir Tarafın Güvensizliği Diğer Tarafın Güvenliği Olamaz

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs’ın güneyinde RİK Televizyonunda programa katılarak Kıbrıslı rumlara seslendi. Görüşme sürecinin devam ettiğini vurgulayan İzcan, kritik konularda sorunların ortaya çıkmasının doğal olduğunu, önemli olanın bu sorunları aşma becerisini göstermek olduğunu söyledi. Toprak, güvenlik, mülkiyet gibi konuların iç içe girdiğinin, çapraz müzakere etmenin kaçınılmaz olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Bunca acı ve olaydan sonra hiç akıldan çıkarmayalım ki öncelikli hedef tüm Kıbrıslıların özgürlük içinde yaşayacağı hür...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 28, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs’ın güneyinde RİK Televizyonunda programa katılarak Kıbrıslı rumlara seslendi.

Görüşme sürecinin devam ettiğini vurgulayan İzcan, kritik konularda sorunların ortaya çıkmasının doğal olduğunu, önemli olanın bu sorunları aşma becerisini göstermek olduğunu söyledi. Toprak, güvenlik, mülkiyet gibi konuların iç içe girdiğinin, çapraz müzakere etmenin kaçınılmaz olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Bunca acı ve olaydan sonra hiç akıldan çıkarmayalım ki öncelikli hedef tüm Kıbrıslıların özgürlük içinde yaşayacağı hür bir ülke yaratmaktır” dedi.

“Bir tarafın güvensizliği diğer tarafın güvenliği olamaz” diyen İzcan, birtakım geçici düzenlemelerin olmasının doğal olduğunu ancak uzun vadede  Kıbrıs’ın asker ve silahtan arındırılmasının en doğru hareket olacağını vurguladı.

Toprak karşılığı barış uygulamasının dünyanın çeşitli yerlerinde uygulandığını belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitlik temelinde bunca yıldır mahrum kaldığı anayasal haklarını elde edeceğini, bundan da hiçbir Kıbrıslı Rumun rahatsız olmaması gerektiğini söyledi.

Yunan Dişişleri bakanı Nikos Kotzias’ın, daha zirve başlamadan garantiler konusunda ortaya koyduğu önşartların görüşmeleri anlamsızlaştırdığını ve başarısızlığa zemin hazırladığını belirten İzcan, “Birtakım ayak oyunları ile görüşmeleri berhava etmek maharet değildir” dedi.

“BKP bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da birleşik özgür bir vatan için kararlılıkla çalışmaya devam edecektir” diyen İzcan tüm Kıbrıslıların bu çabaya destek olmasını istedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık