AktüelEkolojiİtalya’daki Etna Yanardağı yeniden faaliyete geçti

Etna'daki patlamalar neticesinde oluşan yoğun duman ve kül bulutları nedeniyle Katanya'nın Fontanarossa havaalanında acil durum ilan edilerek tüm uçuşlar durduruldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 17, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İtalya‘nın güneyindeki aktif yanardağlardan Etna‘da şiddetli volkanik patlamalar meydana geldi ve buna bağlı lav akışı gözlemlendi.

İtalyan basınında da güçlü volkanik patlamalarla lav püskürten Etna’dan çıkan dumanın geniş bir alana yayıldığı ifade edildi. Bu nedenle Katanya kenti ve çevresinde yer yer kül yağmuru oluştuğu belirtildi.

Uçuşlar durduruldu

AA’nın aktardığına göre Etna’daki patlamalar neticesinde oluşan yoğun duman ve kül bulutları, hava trafiğinin de aksamasına yol açtı. Katanya‘nın Fontanarossa havaalanında acil durum ilan edilerek tüm uçuşlar durduruldu.

Dağın güneydoğu kraterindeki patlamalarda oluşan kül ve duman yoğunluğunun 1 kilometre yüksekliğe ulaştığı ve uçuş güvenliği açısından risk oluşturduğu kaydedildi.

Sicilya adasındaki Etna yanardağında en son volkanik faaliyet, ocakta kaydedilmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık