AktüelDünyaİtalya’da nefret suçları bir önceki yıla göre 4 kat arttı

Popülist partilerin oluşturduğu aşırı sağcı koalisyon hükümeti tarafından yönetilen İtalya’da nefret suçları gün geçtikçe artıyor. İtalya İçişleri Bakanlığı’na bağlı faaliyet gösteren Ayrımcılığa Karşı Güvenlik Gözlemevi (OSCAD) isimli birimin verileri, ülkede işlenen nefret suçlarının son yılların en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor. Euronews’in ulaştığı OSCAD’ın verileri, 2018 yılında çoğunluğu ırk temelli olmak üzere 360 nefret suçu işlendiğini, bu rakamın bir önceki yıla oranla dört kat arttığını ortaya koyuyor. Ülkede 2017’de 92 nefret suçu kayıt altına alındı. İtalyan...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 12, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Popülist partilerin oluşturduğu aşırı sağcı koalisyon hükümeti tarafından yönetilen İtalya’da nefret suçları gün geçtikçe artıyor.

İtalya İçişleri Bakanlığı’na bağlı faaliyet gösteren Ayrımcılığa Karşı Güvenlik Gözlemevi (OSCAD) isimli birimin verileri, ülkede işlenen nefret suçlarının son yılların en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor.

Euronews’in ulaştığı OSCAD’ın verileri, 2018 yılında çoğunluğu ırk temelli olmak üzere 360 nefret suçu işlendiğini, bu rakamın bir önceki yıla oranla dört kat arttığını ortaya koyuyor.

Ülkede 2017’de 92 nefret suçu kayıt altına alındı.

İtalyan muhalif milletvekilleri, popülist İçişleri Bakanı Matteo Salvini’nin göreve başlamasıyla nefret suçu iddialarının paralel şekilde arttığını kaydediyor.

Endişe verici boyutta olduğu belirtilen nefret suçlarındaki artışın gerçek zamanlı olarak rakamsal verilerle ortaya konulamadığı zira ülkede bu anlamda bir izleme sisteminin bulunmadığı kaydediliyor.

Bağımsız kuruluşların bulunmaması nedeniyle de mevcut verilerle gerçek analizlerin yapılamadığına işaret ediliyor.

Diğer yandan yabancı kuruluşlar, İtalya’daki nefret suçlarının medyaya yansıyan rakamların çok daha üzerinde olduğunu dile getiriyor.

Analistler göçmen karşıtı duruşuyla bilinen ve Avrupa Komisyonu tarafından ırkçı nefreti ve yabancı düşmanlığını teşvikle suçlanan İçişleri Bakanı Matteo Salvini’ye bağlı OSCAD’ın olması gerektiği gibi bağımsız çalışamayacağını dile getiriyor.

Gözlemevi, raporlarını sadece İtalya basınında çıkan haberlerden, kolluk kuvvetlerinin veri tabanlarından ve zaman zaman web sitelerinden derliyor.

Devlete ait resmi veri yok

İtalya’da nefret suçlarına dair resmi bir veri tabanı olmadığı gibi bağımsız bir gözlemci kuruluş da bulunmuyor.

Eldeki resmi ve resmi olmayan raporlar, İtalya’da nefret bağlantılı suç oranında ciddi yükseliş olabileceği endişesini artırıyor.

2016 yılında Avrupa Birliği’nin Irkçılığa ve Hoşgörüsüzlüğe karşı Avrupa Komisyonu birimi (ECRI) İtalya’yı vakit kaybetmeden nefret suçlarına dair veri toplamayla ilgili bir yöntem geliştirmesi ve ülkedeki gözlemci kuruluşların bağımsızlığının sağlanması konusunda uyarmıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©