AktüelEkoloji“İstihdam şartları beğenilmedi diye işten alındılar”

Orman Dairesi eski Müdürü İrfan Tansel Demir, Genç TV'de Nazar Erişkin'in sunduğu "Bugüne Dair" programına katılarak, orman yangın sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 21, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı

Orman Dairesi eski Müdürü İrfan Tansel Demir, Genç TV’de Nazar Erişkin’in sunduğu “Bugüne Dair” programına katılarak, orman yangın sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Demir, Orman Yangın Uyarı Sistemi’nin kurulduğu dönemde müdürün kendisi olduğunu ifade ettiği açıklamasında, kurulum sürecini bizzat gerçekleştirdiğini söyledi.

Demir açıklamasında şunları kaydetti:

“Bu proje, 750 bin Euroluk bir projeydi. 200 bin Euro kendi öz kaynaklarımızla destekleyerek projeyi 950 bin Euroluk bir proje haline getirdik. Projenin 750 bin Eurosu AB hibesiydi. Yangın hareket merkezi, 2 kamera sistemi kurduk. Bununla beraber 950 bin Euroluk bir proje haline geldi.

2010 yılındaki süreçte, bu proje dünyada eşi benzeri görünmeyen bir projeydi. Dipkarpaz’dan Yeşilırmak’a kadar olan tüm orman alanları neredeyse gözetleme imkanı bulabiliyorduk. Bu bir erken uyarı sistemiydi. Suç eğiliminde olan kişiler için caydırıcı bir unsurdu.

Sistem elektronik bir sistem ve sürekli güncellenmesi gerekiyor. 2013’te görevden ayrılırken, bakım onarım giderlerinin parası da bütçeye konulmuştu. 2013’te 60 bin TL’lik bir bütçesi vardı. Ben çalışır durumda devretmiştim.

“İstihdam şekillerini beğenmeyenler, bunu engelledi”

2010 yılında bunu yaparken, devletin çalışma sisteminin önünde gidiyorduk. Teknoloji olarak, Türkiye ile yaptığımız protokolde öyle bir çok iş aracını da aldık geldik. Elimizde bu iş araçlarını kullanacak personel yoktu. Biz bir adım daha ileri gittik, tüzükteki yetkimizi kullanarak Bakanlar Kurulu’ndan personel talep ettik. Bakanlar Kurulu bununla ilgili karar üretti. Ancak maalesef, ülkedeki istihdam şekillerini beğenmeyen arkadaşlar bunu engellediler. Zaten kırılma noktası; mouse kullanacak personel bulamadık hikayesinin ana nedeni budur. İki aylık çalışan insanlar bir anda yeniden sokağa bırakıldı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..