AktüelEkonomi Politikİşte köleliğin belgesi: Yurt dışından işçi servisi

Kıbrıs’ın kuzeyine 11 yıldır işçi getirdiklerini belirten bir “şirket”, işverenlere “uygun” fiyata işçi buluyor...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 2, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs’ın kuzeyine 11 yıldır işçi getirdiklerini belirten bir “şirket”, işverenlere “uygun” fiyata işçi buluyor…

Kıbrıs’ın kuzeyinde kölelik şartlarındaki iş yaşamı devam ediyor. Yurt dışından çok ucuz fiyata getirilen işçiler, Kıbrıs’ın kuzeyinde sömürülmeye ve haklarını alamamayı sürdürüyor.

Kendini “Kırmızı Kurdeleli Acente” olarak tanımlayan şirket, çalıştıkları her ülkenin devletiyle anlaşmalı olarak Kıbrıs’ın kuzeyine işçi getirdiklerini belirtiyorlar.

Aralarında, Bangladeş, Sri Lanka, Filipinler, Vietnam ve Pakistan gibi ülkelerin olduğu ülkelerden işçi getirdiklerini belirten şirket, işçilerin talep edilen ülkeden getirildiğini ve beğenilmemesi halinde “geri alınıp değiştirildiğini” belirtiyor…

Dağıtılan “belgede” işçilerin meslek gruplarına göre Euro üstünden alacağı maaş da yazarken, işçilerin yatılı olarak ülkeye gelecekleri ve “yeme, içme ve yatma” masraflarının işveren ait olduğu da belirtiliyor.

4 senelik imzalanacak olan kontratların kktc İş Yasası’na aykırı olarak istendiği zaman fesh edilebileceği de bildirilirken, işçilerin 2 haftada bir “kontrol” edileceği de taahhüt ediliyor.

İşte o belge:

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık