AktüelEkonomi PolitikGazedda'nın GündemiÖzel HaberPolitikaİşte AP seçimleriyle ilgili son anket

Avrupa Parlamentosu seçimleriyle ilgili anket yayınlandı. ELAM ile EDEK arasında çekişme olduğu görülürken, ankete göre DİSİ’den %6 oranında bir oyun ELAM’a kayması beklenmekte. “Mayıs 2019’da yapılacak seçimlerde hangi partiye oy vereceksiniz?” sorusuna ise katılımcılar % 21 DİSİ, %15 AKEL, %8 DİKO, %5 ELAM yanıtını verdi. Gazeddakıbrıs-Özel Kıbrıs’ın güneyinde yayın yapan Reporter.com.cy 26 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleriyle ilgili anket yayınladı.  Lefkoşa Üniversitesi Araştırma Merkezi tarafından yapılan anket 1200 kişinin katılımıyla 18 Mart-4 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirildi. Anket Kıbrıslı...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 9, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa Parlamentosu seçimleriyle ilgili anket yayınlandı.

ELAM ile EDEK arasında çekişme olduğu görülürken, ankete göre DİSİ’den %6 oranında bir oyun ELAM’a kayması beklenmekte.

“Mayıs 2019’da yapılacak seçimlerde hangi partiye oy vereceksiniz?” sorusuna ise katılımcılar % 21 DİSİ, %15 AKEL, %8 DİKO, %5 ELAM yanıtını verdi.

Gazeddakıbrıs-Özel

Kıbrıs’ın güneyinde yayın yapan Reporter.com.cy 26 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleriyle ilgili anket yayınladı. 

Lefkoşa Üniversitesi Araştırma Merkezi tarafından yapılan anket 1200 kişinin katılımıyla 18 Mart-4 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirildi. Anket Kıbrıslı Rum toplumu içinde gerçekleştirildi.

Ankete katılan 1200 kişiden %39’u Lefkoşa’dan, %29’u Limasol’dan, %16’sı Larnaka’dan, %10’u Baf’tan ve %6’sı Mağusa’dan seçilirken %50’si kadın, %50’si erkekten oluşuyor.  

Ankete katılanların %29’u 25-44 yaş, %28’i 45-64 yaş, %26’sı 65 yaş ve üzeri, %17’si ise 18-24 yaş aralıklarından seçildi.

Ankete göre DİSİ, AKEL ve DİKO seçimlerde milletvekili çıkarır durumdayken EDEK ile ELAM arasında bir yarış olduğu ve EDEK’in var olan bir milletvekilinin ELAM’a gidebileceği belirtilmekte.

Ankete göre DİSİ’den %6 oranında bir oyun ELAM’a kayması beklenmekte. 

Ankete katılanlar “Mayıs 2019’da yapılacak seçimlerde hangi partiye oy vereceksiniz?” sorusuna katılımcılar şöyle cevap vermekte:

% 21 DİSİ

%15 AKEL

%8 DİKO

%5 ELAM

%4 EDEK

%2 Yurttaşlar İttifakı-Ekologlar

%1 Demokratik Saf

Öte yandan katılımcıların %18’i oy kullanmayacağını, %17’si kararsız olduğunu, %4’ü ise cevap vermek istemediğini bildirdi.

Kızılyürek AKEL listesinde 4. sırada

Ankete göre Kızılyürek AKEL listesinde dördüncü sırada gözükmekte. Bu tablo Kızılyürek’in kazanabilmesinin Kıbrıslı Türklerin sandığa gitmesi ile orantılı olduğunu göstermekte.

AKEL listesindeki sıralama ise şu şekilde şekillendi:

%31 Neoklis Silikiotis

%28 Yorgos Yeorgiu

%27 Yorgos Kukumas

%19 Niyazi Kızılyürek

%18 Marina Nikolau

%11 Hrisantos Yeorgiu

%5 sadece partiye oy 

%17 kararsız

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık