Aktüelİnsanİstanbul’da Onur Yürüyüşü’ne Plastik Mermili ve Biber Gazlı Müdahale!

Dünyanın dört bir tarafında kutlanan Onur Haftası kapsamında İstanbul’da düzenlenmek istenen LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne polis izin vermedi. Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi girişinde polis TOMA’lar ile geniş güvenlik önlemleri alırken yürüyüşü düzenlemek için gelenlere biber gazı ile müdahale edildi. BBC Türkçe’de yer alan habere göre AFP haber ajansı geçtiği bu fotoğrafında sivil giyimli bir polisin LGBTİ aktivistine tekme attığını belirtti.   foto: EPA     AFP haber ajansı ve BBC’nin Türkiye muhabiri Mark Lowen, müdahaleler sırasında...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 26, 2017
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Dünyanın dört bir tarafında kutlanan Onur Haftası kapsamında İstanbul’da düzenlenmek istenen LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne polis izin vermedi.

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi girişinde polis TOMA’lar ile geniş güvenlik önlemleri alırken yürüyüşü düzenlemek için gelenlere biber gazı ile müdahale edildi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre AFP haber ajansı geçtiği bu fotoğrafında sivil giyimli bir polisin LGBTİ aktivistine tekme attığını belirtti.

 

AFP haber ajansı geçtiği bu fotoğrafında sivil giyimli bir polisin LGBTİ aktivistine tekme attığını belirtti.

İstanbul polis
foto: EPA

 

 

AFP haber ajansı ve BBC’nin Türkiye muhabiri Mark Lowen, müdahaleler sırasında plastik merminin de kullanıldığını belirtti.

Doğan Haber Ajansı müdahaleler sırasında 35 kişinin gözaltına alındığını aktardı. Bunlar arasında LGBTİ yürüyüşüne karşı çıkan 7 kişi de bulunuyor.

Yürüyüşe karşı çıkan bu grup ile İstiklal Caddesi girişinde bekleyen LGBTİ’liler arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Polis araya girerek LGBTİ’lilere karşı çıkan 7 kişiyi gözaltına aldı.

 

Rıza (@vivelacommune_) | Twitter

The latest Tweets from Rıza (@vivelacommune_)

 

Ajansa göre polis müdahalesini görüntülemeye çalışan AP kameramanı Bram Janssen, yanında pasaportu olmadığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Kameraman ekipmanlarıyla birlikte polisler tarafından gözaltı aracına götürüldü.

Yürüyüşü düzenleyen komite ise 22 kişinin gözaltına alındığı bilgisini geçti.

 

Aktivistler
foto: EPA

 

Dünyanın birçok ülkesinde düzenlenen Onur Haftası etkinliklerinde LGBTİ ve eşcinsel bireylerin haklarına dikkat çekiliyor.

Türkiye’de ise bu yıl Onur Yürüyüşü üçüncü defa yasaklandı.

 

 

Onur Yürüyüşü müdahale
foto: REUTERS

‘Toplumun farklı kesimlerinden tepkiler’

İstanbul Valiliği internet sitesinden yaptığı duyuruda, ‘toplumun farklı kesimlerinden çok ciddi tepkiler’ geldiğini vurgulayarak yürüyüşe izin verilmeyeceğini belirtmişti:

“Valiliğimizce yapılan değerlendirme sonucunda, düzenlenmek istenen yürüyüşün başta katılımcılar olmak üzere vatandaşlarımızın ve gezi amacıyla bölgede bulunacak olan turistlerin güvenliği ve kamu düzeni gözetilerek anılan gün ve öncesi ve sonrasında toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlenmesine izin verilmeyecektir.”

 

Onur müdahale gözaltı
foto: EPA

Yürüyüşü düzenleyen organizasyon komitesi ise internet sitesinden yaptıkları duyuruda valilikten ‘toplumu birleştirici, sağduyulu ve insan haklarına saygılı bir tutum’ almasını talep ederek yürüyüşü düzenleyeceklerini söylemişti. Aynı zamanda yapılan duyuruda valilik açıklamasına da tepki gösterildi:

“Valilik açıklamasındaki ‘toplumun farklı kesimlerinden çok ciddi tepki gösterildiği’ ifadesi LGBTİ+’ların da bu toplumun bir parçası olduğu gerçeğini göz ardı etmekte, bundan da önemlisi nefret suçu işleyen grupların ve kişilerin tehditlerini “hassasiyet” adı altında meşrulaştırmaktadır.”

 

Polisler köpekler ile önlem aldı
foto: AFP

Bazı tişörtlere izin verilmedi

BBC’nin Türkiye muhabiri Mark Lowen, Twitter’dan İstiklal Caddesi’ne üzerinde ‘Onur’ (Pride) yazan tişört giyenlerin bile alınmadığını belirtti.

Mark Lowen: “Polis üzerinde ‘onur’ yazdığı için bir kişiyi tişörtünü çıkarmaya zorladı”

Twitter’da bir başka kadın aktivist ise tişörtünün üzerinde ‘feminist’ yazdığı için alana alınmadığını öne sürdü.

BBC Türkçe’den Selin Girit Cihangir’de de polis müdahalesinin görüldüğünü, aktivistlerin biber gazından kaçtığını yazdı.

 

Selin Girit

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık