AktüelPolitikaİstanbul’da Bombalı Saldırılar

İstanbul Beşiktaş’ta dün akşam yaşanan iki bombalı saldırının ardından konan yayın yasağı sonrası bakanlar sabaha karşı ölü ve yaralı sayısını açıkladılar. Türkiye Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul Beşiktaş’ta yaşanan iki bombalı saldırı hakkında İstanbul Polis Eğitim ve Kongre Merkezi’nde açıklamalarda bulundular. Ezgi Basaran on Twitter Picture taken from the scene shows police helmet scattered #istanbul #Explosion Soylu, saldırılarda 27’si polis 29 kişinin yaşamını yitirdiğini, 166 kişinin...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 11, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İstanbul Beşiktaş’ta dün akşam yaşanan iki bombalı saldırının ardından konan yayın yasağı sonrası bakanlar sabaha karşı ölü ve yaralı sayısını açıkladılar.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul Beşiktaş’ta yaşanan iki bombalı saldırı hakkında İstanbul Polis Eğitim ve Kongre Merkezi’nde açıklamalarda bulundular.

Ezgi Basaran on Twitter

Picture taken from the scene shows police helmet scattered #istanbul #Explosion

Soylu, saldırılarda 27’si polis 29 kişinin yaşamını yitirdiğini, 166 kişinin de yaralandığını belirtti.

ANF ise haberinde İstanbul Vodafon Arena ve Maçka’daki patlamada 29 kişinin öldüğü, 169 kişinin de yaralandığı açıklandığı ancak hastanelerden edinilen bilgilere göre  ölü sayısının 33 yaralı sayısının ise net olmadığını yazdı.

No Title

No Description


Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Beşiktaş Vodafone Arena Stadı’nın çıkışında, stattaki asayişi sağlamakla görevli olan çevik kuvvet polislerine doğrudan doğruya hedef alarak yapılan bombalı saldırıdan 45 saniye sonra Maçka Parkı’nda, fark edilen bir canlı bombanın kendisini patlattığını açıkladı.

Yarın Haber on Twitter

İstanbul Beşiktaş’ta yaşanan #patlama mobese tarafından böyle görüntülendi https://t.co/uJefbSFV7q https://t.co/xPttH3hHTK

BAKAN SOYLU: EL DÜZENEKLİ BOMBA YÜKLÜ ARAÇ PATLATILDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise saldırılarla ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Beşiktaş-Bursaspor maçının hemen akabinde Bursaspor taraftarı tahliye olduktan sonra çevik kuvvet ekiplerimizin toplanma yerinde, saat 22.29’da el düzenekli olduğunu değerlendirdiğimiz bomba yüklü bir araç, el düzenek vasıtasıyla patlatılıyor ve olay yerinde şehitlerimiz ve yaralılarımız oluyor. Aynı dakikalarda 45 saniye sonra Maçka Parkı’nda yine bağlantılı olduğunu düşündüğümüz bir başka canlı bomba polisler tarafından fark ediliyor. Etrafı tertibat alınıyor, araç patlatıldıktan hemen sonra o da kendisini tertibat alan polislerin hemen ortasında patlatıyor. Burada içimizin yandığını ifade etmek istiyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=ZoiiCTM8CYY
Bu iki patlamada milletimize üzülerek ve içimiz yanarak belirtiyoruz ki şu anda Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmiş 29 şehidimiz var. Biri emniyet müdürü, biri emniyet amiri olmak üzere toplam 27 polis arkadaşımız… 166 şu ana kadar tespit edilen yaralımız var. Yaralılarımızın bir kısmı taburcu edildi ve yaralılarımızın 23’ünün 17’si şu anda ameliyatta, 6’sı ise yoğun bakımda. Kamuoyuna bilgi arz etmek isterim; patlayan aracın tespitinden yola çıkılarak, şu anda emniyet güçlerimizle yapılan operasyon çerçevesinde 10 kişi gözaltına alındı. Ve gerek olayın failleri, gerek olayın tespiti, kimler tarafından yapıldığı konusunda arkadaşlarımız tarafından yürütülüyor.”

SAĞLIK BAKANI AKDAĞ: 3 KİŞİNİN DURUMU OLDUKÇA CİDDİ

Hastanelerde kayıtlı hasta sayısını 166 olarak açıklayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Toplam 106 ambulansla çok sayıda sağlık ekibi ile yaralılarımıza müdahale edilmiştir. Hastanelerimizde kayıtlı hasta sayısı 166, bunlardan 20’si evlerine gönderilebilmiştir. Şu anda halihazırda ameliyat halinde olan 17 kardeşimiz var. 6 kardeşimiz de yoğun bakımda, yoğun bakımda olan kardeşlerimizin 3’ünün durumu oldukça ciddi” diye konuştu.

YILDIRIM

Başbakan Binali Yıldırım, futbol taraftarlarını, güvenlik güçlerini hedef almak üzere alçakça tasarlanmış olan ve bombalı araçla düzenlenen saldırı neticesinde ölenler ve yaralılar olduğunu belirterek, “Acımız büyüktür ama bu büyük acıyı da milletçe daha çok bütünleşerek ve kenetlenerek aşacağız” ifadesini kullandı.

ERDOĞAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yazılı açıklamasında  şunları ifade etti: “Bu eylemler neticesinde, maalesef, şehitlerimiz ve yaralılarımız vardır. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza Rabbimden acil şifalar diliyorum. Terörün, her türlü değeri ve ahlakı çiğneyen yüzünün en çirkin haline, bu gece İstanbul’da, bir kez daha şahit olduk. Türkiye ne zaman, geleceğe yönelik olumlu bir adım atsa, cevabı hemen, terör örgütleri eliyle kan, can, vahşet, kaos olarak önümüze gelmektedir. Son yıllarda defalarca yaşadığımız bu alçak saldırıyı yapan terör örgütünün adının ve yönteminin herhangi bir önemi yoktur. PKK’sıyla, DEAŞ’ıyla, FETÖ’süyle tüm terör örgütleri aynı amaç için ülkemize ve milletimize saldırmaktadır.”
AVRUPA’DAN DAYANIŞMA MESAJLARI

İstanbul’da 22.15 sıralarından meydana gelen patlamaların ardından Avrupa’dan dayanışma ve kınama mesajları geldi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Twitter’dan yaptığı açıklamada Türk halkı ve saldırıda yaralananların aileleriyle dayanışma içerisinde olduğunu söyledi. Schulz, saldırıda yaralananlara acil şifa diledi.

Ex EP President on Twitter

My thoughts & solidarity with Turkish citizens, with families of victims of #Istanbul attack. I wish speedy and full recovery to the injured

​İstanbul’dan gelen haberleri takip ettiğini belirten AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Komiseri Federica Mogherini, yetkililerle iletişim halinde olduğunu belirtti.

Federica Mogherini on Twitter

Following news from #Istanbul, in contact with authorities. All our solidarity to all citizens of #Turkey


AP Türkiye Raportörü Kati Piri de, “İstanbul’dan korkunç haberler — bu berbat gecede düşüncelerim Türk halkıyla” dedi.

Dayanışma mesajı paylaşan AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos da terörü kınadığını ifade etti.

Dimitris Avramopoulos on Twitter

Appalled by new attack in #Turkey.Condolences and solidarity with people of Turkey. Condemn blind terrorism in all its forms &manifestations


Fransa’nın yeni başbakanı Bernard Cazeneuve da, Türk halkına destek mesajı gönderdi. Cazeneuve, “Bu gece bir kez daha terör saldırısı mağduru Türk halkına baş sağlığı iletiyorum” dedi.

Bernard Cazeneuve on Twitter

Attentat à #Istanbul. Tout mon soutien au peuple turc frappé une nouvelle fois ce soir par le terrorisme.

sputnik

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık