AktüelDünyaİstanbul Sözleşmesi’ni fesheden Cumhurbaşkanı Kararı’na karşı iptal davası açıldı

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, İstanbul Sözleşmesi'ni fesheden Cumhurbaşkanı Kararı'na karşı Danıştay'da iptal davası açtı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 23, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden Cumhurbaşkanı Kararı’na karşı Danıştay’da iptal davası açtı.

Dernekten kamuoyuna yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Geçtiğimiz gece yarısı yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı, Türkiye’nin emektar kadınlarının mücadelesiyle kazanılan İstanbul Sözleşmesi’nin feshedildiğini duyurdu. Ancak hukuken bu kararın hükmü yoktur. İstanbul Sözleşmesi Cumhurbaşkanı kararı ile feshedilemez. Türkiye Cumhuriyeti devleti, kanunla yürürlüğe giren bir milletlerarası sözleşmeden Cumhurbaşkanı kararı ile taraf olmaktan çıkamaz. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği olarak 20.03.2021 günü gece saat 02.00’de İstanbul Sözleşmesi’ni iptal ettiğini ilan eden Cumhurbaşkanı kararına karşı, bu gece 02.00’de Danıştay başkanlığına hitaben işlemin iptali için dava açmış bulunuyoruz.”

“Kadınların yaşam hakkını savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’de tek bir kadının bile şiddete maruz kalmayacağı güne dek buradayız, mücadele edeceğiz.” denilen açıklamanın sonunda, “İstanbul Sözleşmesi’ne dokunmayı aklınızdan bile geçirmeyin” şeklinde mesaj verildi.

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, mağdur çocuk ve kadınlar yararına yaptığı faaliyetlerle biliniyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık