Ekonomi Politikkoronavirus“İşsizlik ödeneğinin düşürülmesi kararı iptal edilmelidir”

Sol Hareket adına yazılı açıklamada bulunan Abdullah Korkmazhan, Bakanlar Kurulu’nun işsizlik ödeneğini yarı yarıya düşürmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, biran önce bu yanlış kararın iptal edilmesini talep etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 24, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sol Hareket adına yazılı açıklamada bulunan Abdullah Korkmazhan, Bakanlar Kurulu’nun işsizlik ödeneğini yarı yarıya düşürmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, biran önce bu yanlış kararın iptal edilmesini talep etti.

“Bu zor dönemde işini kaybedecek çalışanlara, işsizlere destek sunulacağına, bir darbe de hükümet vuruyor. İçinde bulunulan zor koşullarda işsiz kalan bir çalışanın 1500 TL ile ailesini geçindirebilmesi mümkün değildir” diyen Korkmazhan, kamu çalışanlarının maaşlarından kesinti yapan, özel sektör çalışanlarını açlığa ve sefalete terk eden ve işsizlik ödeneğini yarı yarıya düşüren UBP-HP hükümetinin ekonomik önlemler adı altında krizin faturasını çalışanlara ve halka ödettiğinin altını çizdi.

Gelir ve servet vergisi uygulanmalı!

UBP-HP hükümetinin aldığı sözde ekonomik önlemler ile zenginleri, sermaye gruplarını ve bankaları koruma altına aldığını ve krizin faturasının ise kamu-özel emekçilere, dar gelirli halka, küçük ve orta ölçekli işletmelere kestiğini belirten Korkmazhan, mali kaynak yaratmak için yalnızca çalışanlardan kesinti yapılmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Biran önce halkı koruyucu önlemlerin hayata geçirilmesini, aksi takdirde hızlı bir yoksullaşmanın ve küçük-orta ölçekli işletmeler de iflasının kaçınılmaz olacağını vurgulayan Korkmazhan, “Mali kaynak yaratmak için bütçe yeniden ele alınarak daha adil bir bütçe oluşturulmalı, bütçedeki savunma kalemi iptal edilerek sağlığa aktarılmalı, ekonomideki çok ciddi kayıt dışılık, vergi kaçakçılığı ve kara para transferlerinin üzerine gidilmeli, bankaların, finans kuruluşlarının ve casinoların net gelirlerinden %40 kesinti yapılmalı, büyük şirketlere ek %10 gelir vergisi uygulanmalı, bankalarda 1 milyon TL ve üzeri mevduatı olanlardan %5 kesinti yapılmalı, zenginlere servetlerinin toplam değerinin %10’u oranında servet vergisi uygulanmalıdır” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık