AktüelEkolojiİsrail’deki petrol sızıntısı Lübnan kıyılarına ulaştı

Lübnan’ın geçici Başbakanı Hassan Diab konuyla ilgili bilgi toplaması için Savunma ve Çevre Bakanlarının yanı sıra Ulusal Bilimsel Araştırma Konseyi'ni görevlendirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 23, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Lübnan’ın geçici Başbakanı Hassan Diab, İsrail kıyılarının yakınından geçen bir gemiden kaynaklanmış olabileceği düşünülen petrol sızıntısının Lübnan kıyılarına ulaştığını söyledi.

İsrail tarihinin en büyük çevre felaketlerinden biri olarak kabul edilen olayda, İsrail‘in Akdeniz‘de 160 kilometre boyunca uzanan kıyı şeridi katran tabakasıyla kaplanmıştı.

Temizlenmesi yıllar alabilir

Katranın 50 kilometre açıktan geçen bir gemiden 11 Şubat’taki fırtına sırasında boşalmış olabileceğini belirten yetkililer sorumlu gemiyi tespit etmek için çalışma başlatmıştı. Ancak çevresel etkilerinin temizlenmesinin aylar ve hatta yıllar alacağı düşünülüyor.

Lübnan geçici Başbakanı Diab konuyla ilgili bilgi toplaması için Savunma ve Çevre Bakanlarının yanı sıra Ulusal Bilimsel Araştırma Konseyi‘ni görevlendirdi. Ekip, Lübnan’daki Birleşmiş Milletler geçici güçlerine resmi bir rapor hazırlamaları için bilgi verecek.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık