Aktüelİnsanİspanya’da halk homofobik saldırıda katledilen Samuel Luiz için sokaklara döküldü

"Artık daha fazla nefret, hoşgörüsüzlük veya ayrımcılık nedeniyle ölüm olmasın."
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 7, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İspanya’nın dört bir yanında öldürülen genç hemşire Samuel Luiz için adalet çağrısında bulunmak üzere sokaklara döküldü.

İspanya’nın dört bir yanından LGBTİ örgütleri, Galiçya’nın kuzeybatı kenti A Coruña’da Cumartesi sabahı erken saatlerde eşçinsel olduğu için vahşi bir saldırıda öldürülen genç hemşire Samuel Luiz için adalet çağrısında bulunmak üzere Pazartesi günü sokaklara döküldü. 

Samuel Luiz: Protests across Spain after gay man beaten to death | The  Independent

Luiz’in arkadaşlarından biri sosyal medyada bir gece kulübünün dışında başlayan saldırının homofobik saldırı olduğunu belirtti. Luiz’in arkadaşları İspanya’nın El Mundo gazetesine, şüphelilerin o sırada bir arkadaşıyla görüntülü görüşme yapan Luiz’e, onları kaydetmeye çalıştığını düşündükleri için saldırmaya başladıklarını söyledi. Olayların arkadaşlarının anlatımına göre, saldırganlar eşcinseller için aşağılayıcı bir kelime kullandı.

Asturias, Aragon, Castilla y León, Katalonya, Castilla-La Mancha, Valencia, La Rioja, Murcia, Endülüs, Extremadura ve Madrid sokaklarında da protestolar düzenlendi. İspanya’nın başkentinde binlerce kişi merkezdeki Puerta del Sol meydanına akın etti. Protestonun sloganı şuydu: “Artık daha fazla nefret, hoşgörüsüzlük veya ayrımcılık nedeniyle ölüm olmasın.” Haber ajansı Europa Press’e göre, Ulusal Polise bağlı çevik kuvvet ekipleri, Madrid’in Argüelles bölgesindeki Alberto Aguilera ve Princesa caddelerinin kesiştiği noktada gösterilerin ilerlemesini durdurmak için göstericileri engelledi.

Killing of Samuel Luiz - Wikipedia

Samuel‘in memleketi A Coruña’da 10 bin kişi toplandı.  A Coruña’daki María Pita meydanı Pazartesi akşamı binlerce insanla doldu ve hafta sonu Onur Yürüyüşü sırasında öldürülen Luiz’in arkadaşlarına ve ailelerine desteklerini ifade etti.

Reuters’in haberine göre İspanya’da halk, yapılan homofobik saldırı ile ilgili öfkelerini ifade etmek için Pazartesi akşamı İspanya’nın en büyük şehirlerinde sokaklara döküldü. Kalabalıklar Madrid ve Barcelona’da meydanları doldurdu. Sol görüşlü Podemos partisi Twitter’da, “Samuel’in A Coruna’daki yaşamına son veren LGBTİ+ fobik saldırıya verilen yanıt çok büyük” dedi. 

Spain: Police probe suspected hate crime targeting gay man - ABC News

A Coruna’nın bulunduğu bölgedeki yerel hükümet temsilcisi Jose Minones, polisin ne olduğunu çözmek ve failleri yargıya teslim etmek için çalıştığını söyledi. Minones ayrıca cinayetin homofobiden kaynaklanıp kaynaklanmadığını da öğreneceklerini söyledi.

İçişleri Bakanlığı verilerine göre 2019’da İspanya’da 270’den fazla LGBT karşıtı nefret suçu rapor edildi.

Tabloda bir önceki yıla göre yüzde 8,6 artış olduğunu gösterilirken, Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı, nefret suçlarının yalnızca küçük bir bölümünün polise bildirildiği konusunda uyarıyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık