Politikaİspanya’da Azınlık Hükümeti Güvenoyu Aldı, ‘Öfkeliler’ Meclis’i Kuşattı (Video)

İspanya’da sağ görüşlü Halk Partisinin (PP) lideri Mariano Rajoy’un azınlık hükümeti, mecliste yapılan 2. tur oylamada güvenoyu aldı. Toplam 350 sandalyeli mecliste, basit çoğunluğun arandığı 2. tur güven oylamasında 170 “evet”, 111 “hayır” ve 68 “çekimser” oyu çıktı. “MAFYA DARBESİNE KARŞI DEMOKRASİ” Güven oylaması yapıldığı sırada meclis binasının sadece 200 metre uzaklığında hükümet karşıtı büyük bir gösteri düzenlendi. Ekonomik krizle ortaya çıkan “Öfkeliler” adlı halk hareketini destekleyen sol ve komünist görüşlü sivil girişimlerin çağrısıyla “meclisi...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 30, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İspanya’da sağ görüşlü Halk Partisinin (PP) lideri Mariano Rajoy’un azınlık hükümeti, mecliste yapılan 2. tur oylamada güvenoyu aldı.

Toplam 350 sandalyeli mecliste, basit çoğunluğun arandığı 2. tur güven oylamasında 170 “evet”, 111 “hayır” ve 68 “çekimser” oyu çıktı.

“MAFYA DARBESİNE KARŞI DEMOKRASİ”

Güven oylaması yapıldığı sırada meclis binasının sadece 200 metre uzaklığında hükümet karşıtı büyük bir gösteri düzenlendi. Ekonomik krizle ortaya çıkan “Öfkeliler” adlı halk hareketini destekleyen sol ve komünist görüşlü sivil girişimlerin çağrısıyla “meclisi kuşatma” adı altında yapılan gösteriye Podemos’un, Galisya’daki kolu “En Marea” ve komünist görüşlü Birleşik Sol (IU) partileri de destek verdi. Gösteri dolayısıyla çok sayıda polis görev yaparken, meclise çıkan tüm yollar trafiğe kapatılıp, güzergahlara demir parmaklıklar konuldu.

Spain: Thousands protest Rajoy’s reappointment as Prime Minister

Thousands marched through the streets of Madrid on Saturday to protest the formation of new government following Mariano Rajoy’s confirmation as Prime Minister of Spain earlier that day. Video ID: 20161029 046 Video on Demand: http://www.ruptly.tv Contact: [email protected] Twitter: http://twitter.com/Ruptly Facebook: http://www.facebook.com/Ruptly

“Mafya darbesine karşı, demokrasi” mesajı ile düzenlenen ve 4 saat kadar süren gösteriye katılan binlerce kişi “Bizi temsil etmiyorlar”, “PSOE ve PP ikisi de aynı”, “Darbeci mafyaya hayır” sloganları attı. 2011 yılından bu yana mecliste çoğunlukla ülkeyi yöneten ve bundan sonra azınlık hükümeti ile yönetmeye devam edecek olan sağ görüşlü Halk Partisinin “meşruluğunun tartışıldığını” savunan göstericilerden Margarita, “İspanya’da değişmesi gereken çok şey var. İnsanların eşitsizlik gibi büyük bir sorunu var” dedi.

Bir başka gösterici Juan da “Bu hükümet İspanyol halkının çoğunluğunu temsil etmiyor. Biz son iki seçimde değişiklik istedik ama onlar bunu görmedi. İspanya’nın en büyük sorunu eşitlik, adalet ve kardeşlik.” ifadelerini kullandı.

GÜVENOYLAMASI

Rajoy hükümetinin devam etmesine karşı çıkmakta ısrarlı olan ve 25 Eylül’de Bask ile Galisya özerk yönetim parlamentoları seçimlerinde partisinin aldığı kötü sonuçtan sonra 2 Ekim’de PSOE Genel Sekreterliği görevinden istifa etmek zorunda kalan Pedro Sanchez ise milletvekilliğini bırakarak, güven oylamasına katılmadı.

Ülkede 26 Haziran’daki erken genel seçimde 137 milletvekili çıkararak 1. siyasi parti konumunda olan PP’nin kurduğu azınlık hükümetine, yeni yasama döneminde gerçekleşmesi vaadiyle 150 maddelik ön şart imzalayan liberal görüşlü Ciudadanos (32 milletvekili) ve İspanya’nın bir hükümete ihtiyacı olduğunu savunan Kanarya Koalisyonu (1 milletvekili) destek verdi. Üçüncü bir genel seçime gitme riskini göze alamayan PSOE ise parti içindeki ayrılık görüşlerine rağmen çekimser oyu ile hükümetin kurulmasını sağladı. 84 milletvekili olan PSOE 16 “hayır” 68 “çekimser” oyu kullandı.

Mecliste yapılan güven oylamasıyla ilgili oturumda konuşan Başbakan ve Halk Partisi lideri Mariano Rajoy ise “Açık çek istemiyorum. Tek isteğim önünü görebilen bir hükümet. Yani olabilecekleri özellikle de olamayacakları baştan itibaren herkesin en açık şekilde bilmesi gerekiyor.” dedi.

Spain: Rajoy confirmed as prime minister after winning confidence vote

Mariano Rajoy has been confirmed as Prime Minister of Spain after winning a vote of confidence in the Spanish Parliament, breaking the ten-month political deadlock, at the Congress of Deputies in Madrid, Saturday. Video ID: 20161029 039 Video on Demand: http://www.ruptly.tv Contact: [email protected] Twitter: http://twitter.com/Ruptly Facebook: http://www.facebook.com/Ruptly

Diyalogun yeni yasama döneminin önceliği olacağını ama “son 4 yılda yaptıklarını değiştirmeyeceğini” vurgulayan Rajoy, “Kimse benden yaptıklarımızı yıkmamızı beklemesin. Elbette ki yapılan reformlar daha iyiye götürülebilir ama yıkılamaz. Ekonomik büyümeye ve istihdam yaratmaya devam edeceğiz. İspanyollardan en çok oy alan partiyiz. Ne partimize ne de İspanyollara ihanet edebiliriz.” şeklinde konuştu.

Rajoy, İspanyolların 4 yılda ekonomik krizden dolayı ne kadar acı çektiklerini bildiklerini belirtip, “Her şeye rağmen kararlılıkla, gücümüzle ve yüreğimizle birçok sorunu aştığımızı sanıyorum. Halen yapacak çok şey var ve bunun için diğer siyasi partilerle uzlaşı aramaya çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Rajoy, 3 Kasım Perşembe günü akşamı azınlık hükümetinin bakanlarının isimlerini Kral 6. Felipe’ye bildireceğini ve 4 Kasım Cuma günü yemin edileceğini açıkladı.

AZINLIK HÜKÜMETİNİ ÇOK CİDDİ ÜLKE SORUNLARI BEKLİYOR

Bu arada 20 Aralık 2015 ve 26 Haziran 2016 genel seçimleri ve yaklaşık 10 ay süren siyasi belirsizliğin ardından kurulan azınlık hükümetini çok zor bir yasama dönemi bekliyor. İlk olarak 2017 devlet bütçesi için diğer siyasi partilerle müzakere yapmak zorunda kalacak Başbakan Rajoy’un, Avrupa Birliği’nin İspanya’dan beklediği 5,5 milyar avroluk bütçe kesintisini karşılamak için çözüm bulması gerekiyor. İspanya’nın çözüm bekleyen sorunları arasında ayrıca “emeklilik, eğitim, özerk yönetimlerin mali sistemi, işsizlik, adalet ve sosyal eşitlik ile Katalonya’daki bağımsızlık yanlısı girişimler” başlıkları öne çıkıyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık