AktüelKıbrıs Sorunuİşgal altında eşit ilişki olur mu?

TC Cumhurbaşkarı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz gün federasyonun bittiğine yönelik tartışmalar sürüyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 12, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

TC Cumhurbaşkarı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz gün federasyonun bittiğine yönelik tartışmalar sürüyor. “Federasyonu savunan sol partiler” Erdoğan’ı eleştirmeden yaptıkları açıklamada federasyon tezinin bir “Türk tezi” olduğunu belirterek, o görüşe sadık kalınması gerektiğini belirtti. Öte yandan işgal altında eşit bir ilişki olamayacağını tahayyül edemeyen partilerin Türkiye ile olan ilişkilerini eşitlik ilkesine bağlı olarak sürdürmeye çalışması ise gözden kaçmadı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi ve Toplumcu Demokrasi Partisi Recep Tayyip Erdoğan’ın “federasyon bitti” söylemi ile ilgili birer basın açıklaması yayımladı. TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıslıtürkler adına konuşma yapmasından hiç söz etmeyen açıklamalarda, federasyonun bir Türk tezi olduğu ve savunulması gerektiği de ifade edildi.

CTP: Kıbrıslı Türkleri hukuk dışına itecek, TC’yi zor durumda bırakacak

CTP yaptığı açıklamasında, federasyonun en kapsamlı, sürdürülebilir ve güvenilir çözüm modeli olduğunu söyleyerek, Erdoğan ve Tatar’ın federasyonun öldüğü yönündeki açıklamalarının Kıbrıslıtürkleri daha da uluslararası hukuk dışına iteceğini ve Türkiye’yi zor durumda bırakacağı belirtildi.

Açıklamada, çözümün ya federasyon zemininde olacağı ya da olmayacağı belirtilirken, federasyon modelinin ötekileştirilmesi ve yok sayılmasının kabul edilir olmadığı da ifade edildi.

“TC ile ilişkiler ast-üst bağlamına indirgenemez”

Öte yandan, Kıbrıs’ın kuzeyinde Türkiye’nin işgali olduğu gerçeğini ve işgal eden ile edilen arasında eşit bir ilişki gerçekleştirilemeyeceğini görmezden gelen Cumhuriyetçi Türk Partisi, Kıbrıslıtürklerin kendi kendini yönetmeye muktedir bir halk olduğunu da söyleyerek, Türkiye ile ilişkilerin karşılıklı saygıya dayalı, eşitler arası ilişki biçiminde devam etmesi gerektiği de söylendi.

CTP açıklamasında şunları kaydetti:

Kıbrıs Rum liderliğinden eşitlik talep eden bir halkın, Türkiye ile olan ilişkilerini ast-üst bağlamına indirgenmesi kabul edilemez. Kıbrıs Türk halkı, Türkiye’nin desteğine her zaman teşekkür etmiştir, içinden geçtiğimiz bu pandemi döneminde de gönderilen aşılardan dolayı teşekkür etmektedir. Ancak Kıbrıslı Türklerin onurlu duruşunun yok sayılması asla kabul edilemez. Azınlık hükümetinin, imzaladığı protokoller bir kez daha toplum temsilcilerini devre dışı bırakmış, demokrasi bir kez daha ayaklar altına alınmıştır. Bu durum kabul edilemez.”

“Federasyon bir Türk tezidir”

BM Genel Sekreteri’nin daveti ile yapılacak toplantının uluslararası hukuk zeminini zorlamadan sonuçlanması için çalışmalara devam edeceklerini de belirten CTP, Tatar’ın iki devletli fantezisine Kıbrıslıtürklerin geleceğini kurban etmeyeceklerini söyledi.

Federasyonun çok haklı bir Türk tezi olduğunu da ifade eden CTP Yönetimi, Türkiye’nin katkısı ile öngörülen tüm projelerin hayata geçme sürecinde, kktc’nin kurumsal varlığının, hukuk düzeninin ve insan kaynaklarının göz ardı edilmemesi gerektiğini de söyledi.

TDP: En gerçekçi çözüm şekli Federasyon

TDP Merkez Yönetim Kurulu ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta en mümkün ve en gerçekçi çözüm şeklinin federasyon olduğunu ifade ederek, “Kıbrıslıtürklerin ihtiyacı olan yeni maceraların peşinde gitmek değil, mümkün olabilecek gerçeklerin peşinden gitmektir” denildi.

Federasyon tezinin tarafların üzerinde uzlaştığı, defalarca çerçeve anlaşması imzalanan ve BM Parametrelerine girmiş bir olgu olduğu da ifade edilen açıklamada, bugüne kadar bir sonuca ulaşılamamışsa da Kıbrıslıtürk tarafı birçok önemli kazanım elde ettiği belirtilerek, yapılması gerekenin kazanımlar çerçevesinde federal çözümün zorlanması olduğu belirtildi.

“İki ayrı devlet görünür gelecekte mümkün değil”

TDP MYK açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“İki ayrı devletli çözüm bugünkü konjonktür ve görünür gelecekte mümkün değildir. Egemen eşitliğe dayalı iki ayrı devlet formülünde ısrar etmek geçmişte olduğu gibi Kıbrıs Türkü’nü uluslararası alanda zorda bırakmaktan başka bir işe yaramayacak”

Kıbrıslı Türk halkının istenci de, çıkarı da Federal çözümdedir. Kıbrıs’ta çözüm arayışları çerçevesinde ilgili çevreler kendi doğruları çerçevesinde hareket edebilirler, ancak unutulmasın ki, Kıbrıs Türk halkının hak ve menfaatlerini de, Kıbrıs’ın nasıl bir geleceğe ilerleyeceğini de yine Kıbrıs Türk halkının özgür iradesi belirleyecektir. Dolayısı ile Kıbrıs Türk halkının iradesi dışında bir çözüm modelinin dikte edilmeye çalışılması kabul edilemez.”

“Federasyon bir Türk tezidir”

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin yaptığı açıklamayla ciddi benzerlikler taşıyan TDP açıklamasında da federasyonun bir Türk tezi olduğu ifadesi kullanıldı. TDP MYK tarafından yapılan açıklamada, federasyon tezinin bir Türk tezi olduğu ifade edilerek, federasyondan vazgeçerek bunun yerine altı doldurulmamış, mümkünlüğü olmayan ve kimsenin onay vermeyeceği politikaların ortaya koyulmasının Kıbrıslıtürk halkının hem haklılığını, hem de uluslararası hukukla buluşma olasılığını bitireceği belirtildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık