AktüelGazedda'nın Gündemikoronavirusİşçiler “ödeneksiz izne” çıkartılıyor!

Bakanlar Kurulu’nun özel sektörde açıkladığı idari izin sonrası, bazı işyerlerinin işçileri ödeneksiz izne çıkardığı öğrenildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 14, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bakanlar Kurulu’nun özel sektörde açıkladığı idari izin sonrası, bazı işyerlerinin işçileri ödeneksiz izne çıkardığı öğrenildi.

Bakanlar Kurulu toplantısı sürüyor. Başbakan Ersin Tatar, Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararlarla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Tatar açıklamasında, özel sektörde, eczane, benzin istasyonu, fırın ve market dışındaki tüm işletmelerin, eğlence merkezleri de dahil olmak üzere 27 Mart’a kadar kapalı olacağı bildirildi.

Öte yandan GazeddaKıbrıs’a gelen bilgilerde, alınan karar sonrası işverenlerin işçileri arayarak 27 Mart’a kadar “ödeneksiz izne” çıkarılacağı iddia ediliyor. İşçilerin, kendi talepleri dışında, devletin emriyle çıktıkları izinden dolayı ödenmemesi halinde ne olacağıyla ilgili Bakanlar Kurulu tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Yaşanan durum, İş Yasası’nın 26. Maddesi’ndeki ZORLAYICI NEDENLER kapsamında şu şekilde ifade edilmektedir:

“Bu Yasanın 14’üncü maddesinin (4)’üncü fıkrasında öngörülen zorlayıcı nedenler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılamayan işçiye işveren tarafından iki haftaya kadar her gün için en az yarım ücret ödenir.”

14 (4)’de sözü edilen konular ise, “işin durmasını gerektirecek teknik arızalar, yangın ve su baskını gibi önceden bilinmesine olanak bulunmayan zorlayıcı nedenlerin ortaya çıkması” şeklindedir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık