AktüelÖzel HaberRöportaj“İşçiler kendi ülkelerinde mülteci pozisyonuna düşürüldü”

Güneyin Emekçileri Komitesi üyesi Kamil İncirlili, barikatlardan başlayan geçişlerle ilgili GazeddaKıbrıs'a bilgi verdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 8, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Güneyin Emekçileri Komitesi üyesi Kamil İncirlili, işçilerin, barikatlardan güneye geçişleriyle ilgili GazeddaKıbrıs’a bilgi verdi.

İncirlili, 35-40 civarında işçinin bugün PCR testine tabii tutulduğunu ifade ederek, işçilerin geri dönmemeyi göze alarak, güneye geçme hazırlığı içinde olduklarını belirtti. Edinilen bilgide, işçilere bazı işverenlerin yatacak yer sağlayacağı, bazı işçilerin ise işçi arkadaşlarında konaklayacağı bildirildi.

Taahhütname imzaladılar

İşçilerin güneye geçip de 1 Temmuz tarihine kadar kuzeye geri dönmeyeceklerine dair taahhütname imzalandığını söyleyen İncirlili, güneye geçiş sırasında işçinin Kıbrıslırum polislere güneyde çalıştığına dair işverenden belge göstermesi gerektiğini de belirtti.

Bahsi geçen taahhütname şöyle

15 Haziran’dan sonra Sosyal Sigortalar Dairesi’nden belge isteneceğini de belirten İncirlili, sigortasız çalışanların 15 Haziran’dan itibaren sıkıntı yaşayacağını kaydetti.

Bugün güneye geçenlerin yüksek çoğunluğunun işi riske girdiği için gittiğini kaydeden İncirlili, bazı işverenlerin “gelmezsen, yerine birini bulmak zorundayım” şeklinde işçileri bilgilendirdiği ve bu sebeple işçilerin ailelerini bırakarak kendi ülkelerinde mülteci pozisyonuna düşürüldüğünü kaydetti.

Talep bizden gelmiş gibi lanse edilmeye çalışılıyor

İncirlili, bugün 35-40 kişiye test yapıldığını, bilgisi dahilinde testlerin sadece Lefkoşa’da yapıldığını ve işçilerin işlerini kaybetmemek için geri dönmemeyi göze aldıklarını da ifade ederek, Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay’ın “sürgün hayatı” yaşamayı kendilerinin tercih ettiği yönünde bir algı oluşturmaya çalıştığını da kaydetti.

İncirlili sözlerine şöyle son verdi:

“Şu an için eylem planı yok. İşlerini kaybetmek istemeyen işçiler, güneye geçmek zorundaydı. Komite olarak biz, bu mücadelenin sürdürülüp, kazanımların tamamen elde edilmesi taraftarıyız. Ancak, işini kaybedeceği riskiyle güneye geçip de çalışmak isteyen işçinin önünde engel olmayız.

Kudret Özersay, güneye geçip de geri dönememe talebinin bizden gittiğini kamuoyuna lanse etmeye çalışıyor. Teklifi o yaptı, biz işçilere götüreceğimizi söyledik. Hepsi bu… Tahminimiz 50 kişi güneye geçip 1 Temmuz’a kadar geri dönmeyecek. Devlet, geri de kalanlar için alternatif koymalı. 3 aydır evimize maaş girmiyor. Kudret Özersay, 1 Temmuz tarihi ile ilgili de net olarak konuşmuyor. Gidişatı görelim, ne olacağına o zaman karar veririz diyor. Peki şimdi soruyoruz. 1 Temmuz tarihi net midir?”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık