AktüelEkolojiİrlanda iklim krizi için acil durum ilan etti

İrlanda, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında ‘iklim için acil durum’ ilan eden ikinci ülke oldu. Karar İrlanda meclisine sunulan İklim Eylem raporunun oylamaya gerek duyulmaksızın tüm taraflarca kabul edilmesi üzerine alındı. İngilitere de çevre aktivisti Greta Thunberg’un parlamentodaki konuşması ve haftalar süren çevre eylemlerinin ardından geçen hafta iklim acil durumu ilan etmişti. İrlanda’nın bu konuda İngiltere’yi takip etmesini memnuniyetle karşılayan genç eylemci, sosyal medyadaki kutlama mesajında ‘haberler çok güzel. Sıradaki kim’ diye yazdı. Siyasiler ve...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 10, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

İrlanda, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında ‘iklim için acil durum’ ilan eden ikinci ülke oldu.

Karar İrlanda meclisine sunulan İklim Eylem raporunun oylamaya gerek duyulmaksızın tüm taraflarca kabul edilmesi üzerine alındı.

İngilitere de çevre aktivisti Greta Thunberg’un parlamentodaki konuşması ve haftalar süren çevre eylemlerinin ardından geçen hafta iklim acil durumu ilan etmişti.

İrlanda’nın bu konuda İngiltere’yi takip etmesini memnuniyetle karşılayan genç eylemci, sosyal medyadaki kutlama mesajında ‘haberler çok güzel. Sıradaki kim’ diye yazdı.

Siyasiler ve çevre gruplarınca alkışlanan iklim acil durumunun ne anlama geldiği ile ilgili kafası karışık olanların sayısı da bir hayli fazla.

Solidarity/People Before Profit koalisyonundan Brid Smith acil durumunun çevreye dair kendi taleplerini karşılayıp karşılayamayacağını sosyal medya üzerinden sordu.

Smith, “Madem ortada bir acil durum var, öyleyse petrol ve doğal gaz arama çalışmalarının azaltılmasını ve toplu taşımanın ücretsiz olmasını içeren önerilerimiz de kabul edilecek mi?” diye yazdı.

Mevcut durumda iklim acil durumunu tanımlayan ve neleri kapsadığını belirten bir yol haritası hazırlanacak.

İrlanda 2018 yılında, Portekiz ve Bulgaristan’dan sonra karbondioksit emisyonunu en çok azaltan üçüncü ülke oldu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık