AktüelDünyaIrak’tan Türkiye’ye muhtıra, BM’ye çağrı

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Sahaf “Bağdat’taki Türk Büyükelçisini daha önce de iki kez çağrılmış sert protesto notası verilmişti. Bugün üçüncü kez çağrılarak daha sert yazılı bir muhtıra teslim edildi” dedi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 12, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Irak yönetimi, Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Bağdat’a yapacağı ziyareti, dün sınır hattında düzenlenen ve ikisi komutan üç askerin yaşamını yitirdiği hava saldırısına tepki olarak iptal etti. Irak Cumhurbaşkanlığı bombardımanı kınarken, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi’ne muhtıra verildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) dün Erbil’in Sidekan ilçesi kırsalında düzenlendiği saldırıda, Irak ordusunun sınır birliklerinde görevli komutanlar Zübeyir Hali ve Muhammed Reşid ile bir asker yaşamını yitirmişti.

Gazate Karınca’nın haberine göre hava saldırısına Bağdat’tan tepki geldi, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Bağdat’a yapacağı ziyaretin iptal edildiği bildirildi.

Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Akar’ın Perşembe günü yapılması planlanan ziyareti, dün düzenlenen saldırıya tepki olarak iptal edildi.

Bakanlık, saldırıyı kınayarak, “Türkiye’nin mütekerrir askeri ihlalleri Irak egemenliğini, uluslararası hukuku ve Birleşmiş Milletler sözleşmesini ihlal etmektedir” açıklamasında bulundu.

Irak Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü’nden yapılan açıklamada da “Türkiye ordusunun Irak toprakları içindeki devamlı ihlalleri, Irak egemenliğine yönelik tehlikeli bir ihlaldir ve kınıyoruz” denildi.

Açıklamada, Türkiye’den bütün askeri hareketliliğini bir an önce durdurması çağrısında bulunuldu.

Bağdat’tan Ankara’ya muhtıra

Bu arada, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi de Irak Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Çağrılan büyükelçiye muhtıra verildi.

Rudaw TV yayınına katılan Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Sahaf, “Türkiye’nin dün topraklarımıza düzenlediği apaçık saldırıyı şiddetle kınıyoruz” dedi.

Türkiye’nin eylemlerinin gerginliğin artmasına katkıda bulunduğunu, iyi komşuluk ilkeleri ile uluslararası hukuk ve yasaların açık bir ihlali olduğunu daha önce de belirttiklerini ifade etti.

Sahaf, “Bağdat’taki Türk Büyükelçisi daha önce de iki kez çağrılmış sert protesto notası verilmişti. Bugün üçüncü kez çağrılarak daha sert yazılı bir muhtıra teslim edildi” ifadesini kullandı.

Irak’tan BM’ye çağrı

Öte yandan Irak Parlamentosu 1’inci Başkan Yardımcısı Hasan Kerim Kabi ise “Bu saldırıların tekrarlanması tüm uluslararası hukukun ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının açık bir ihlalidir. Bu ihlallere derhal yanıt verilmelidir” dedi.

Kabi, hava saldırısını Irak’ın egemenliğinin ihlali olarak nitelendirdiklerini de vurguladı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık