AktüelEkolojiYaşamİpsonas Belediyesi’nden Geri Dönüşüm Yapanların Faturalarında İndirim Uygulaması

Çöp alanlarına giden atıkların azaltılması ve yurttaşlara yansıyan maliyetinin düşürülmesi hedefiyle Limasol kazasına bağlı İpsonas Belediyesi “QR codes” kullanımıyla  pilot bir geri dönüşüm programı uygulamaya hazırlanıyor. İpsonas Belediye Başkanı Pantelis Yeorgiu bugün düzenlediği basın toplantısında, pilot projenin 1 Ekim’de başlayacağını ve altı ay süreceğini belirterek, belediyenin ilgi gösteren 100 haneye ücretsiz olarak biri kâğıttan diğeri de PMD’den olmak üzere 110 litrelik ikişer çöp torbası dağıtacağını duyurdu. Hanelerin gerçekleştirdiği geri dönüşüm oranına göre verilecek birimler, yılsonunda çöp...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 18, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Çöp alanlarına giden atıkların azaltılması ve yurttaşlara yansıyan maliyetinin düşürülmesi hedefiyle Limasol kazasına bağlı İpsonas Belediyesi “QR codes” kullanımıyla  pilot bir geri dönüşüm programı uygulamaya hazırlanıyor.

İpsonas Belediye Başkanı Pantelis Yeorgiu bugün düzenlediği basın toplantısında, pilot projenin 1 Ekim’de başlayacağını ve altı ay süreceğini belirterek, belediyenin ilgi gösteren 100 haneye ücretsiz olarak biri kâğıttan diğeri de PMD’den olmak üzere 110 litrelik ikişer çöp torbası dağıtacağını duyurdu.

Hanelerin gerçekleştirdiği geri dönüşüm oranına göre verilecek birimler, yılsonunda çöp faturalarında indirim olarak hanelere iade edilecek ve bu indirim sistemli olarak geri dönüşüm uygulayanlar için %30’a kadar varacak.

Uygulama düşük maliyete ek olarak, çöp arabaları için doğru bir rota programı oluşturma fırsatı yaratmak amacıyla buna katılan tesisler veri tabanında kayıtlı olacak ve böylece çöp toplama süresi (her Pazar) ve çöp arabalarının çevreyi kirletmeleri kısıtlanmış olacak.

Ana fikir Elektrik Kurumu tarafından düzenlenen ve yeni programcılar ve günlük hayatta Yerel Yönetimin uygulanmasına yardımcı olunmasıyla ilgili yeni oluşturulan ECOFY adlı şirketin kazandığı “Smart City Hackathon”, adlı bir yarışmadan sonra ortaya çıktı.

Belediye, IDEA şirketi tarafından finanse edilen bu genç insanlara çağrıda bulunarak, İpsona sınırları içinde, programa katılacak belediye sakinlerinin cep telefonlarına yüklenecek olan ve çöp tenekelerinin dolduğunu bilgilendiren bir program geliştirmelerini istedi.

Pilot programın uygulanmasının altı ay sonra tamamlanmasıyla hedef, Belediye içindeki başka kurumların da buna eklenmesi olduğunu söyleyen Pantelis Yeorgiu, Belediyenin bu programın cam geri dönüşümüne yayılması olasılığını incelediğini belirterek “bugün bunlar evden eve toplanmıyor ama ağırlığı nedeniyle haneler için büyük bir maliyet oluşturuyor” dedi.

İpsona Belediyesinin girişimini selamlayan Çevre Komiseri İoanna Panayotou, Çevre Dairesi’nin, belediyenin yanında olduğunu ve diğer yerel yetkililer için bir örnek oluşturacak olan bu programın başarılı olmasını beklediğini söyledi.

“İpsona Belediyesi, ülkemizde yenilikçi olan genç insanlara istihdam sağlayacak bir girişim üstlenerek ve metotlar uygulayarak atıkların doğru yönetimi için, sadece bir akım için değil tüm akımlar için bir sistem oluşturmayı amaçlıyor”.

Basın açıklaması çerçevesinde, İpsona Belediye Başkanı, Belediyenin Çevre Dairesi ile işbirliği içinde, hanelerde kompostlama ve kalite sistemi uygulayan ve sertifikalı iş yerleri için atık maliyetinin azaltılması konusunda ilerlettiği eylemlerin tanıtımını yaptı.

Yeorgiu belediye kurulunun son toplantısında kompostlama uygulayan haneler için atık faturalarında ek %20 civarında bir indirim yapılması kararı alındığını duyurdu. Bu programın ise 2018 sonunda uygulamaya konulması bekleniyor.

Buna ek olarak, Belediyenin, geri dönüşüm uygulayan ya da atık yönetim sistemleri olan işletmelere yardımcı olmak için önlemeler incelediğini açıklayan Belediye Başkanı, Çevre Komisyonun, ya ISO 14001 ya da EMAS sistemiyle sertifikalı olan işletmelerin çöp ücretlerinin %20 azaltılmasını önerdiğini kaydetti.

İpsona Belediyesinin eylemleri, satışından kazanılacak parayla ihtiyacı olan belediye sakinlerine tekerlekli arabalar satın almak amacıyla plastik kapakları toplamak için, Belediye Gençlik Kurulu ile işbirliği içinde başlayan çevre ve sosyal bilinçlendirilmesi kampanyası aracılığıyla yayılmaktadır.

“Belediye olarak, belediye sakinlerimizi bu konularda bilinçlendirme konusunda geçen yılların zafiyetlerinin bilincinde olarak son aylarda, çevre politikasında yeni bir strateji oluşturduk” diyen Pantelis Yeorgiu “önceleri bölgedeki eczanelerle işbirliği içinde hane ilaçlarının geri dönüşümünü başlattık, belediye sınırları içinde üç geri dönüşüm noktası oluşturduk ve Ayia Sila’da belediye sakinlerinin ücretsiz olarak büyük hacim nesneler ve ağaç budamaları taşıyabilecekleri bir alan oluşturduk” dedi.

İpsona Belediyesi ayrıca, elektrik enerjisinin tüketiminin azaltılması, su kaynaklarının daha iyi yönetimi, Belediye ofislerindeki atıkların tam yönetimi gibi, belli eylemler aracılığıyla Limasol Kazasında Green Office bayrağına sahip ilk belediye olmayı hedefliyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık