AktüelGazedda'nın Gündemiİnterpol tarafından aranan Arıklı, Başbakan Yardımcısı oldu

Derinya olaylarından dolayı İnterpol’de dosyası olan Erhan Arıklı, toplama hükümetin Başbakan Yardımcılığı ve Ekonomi Bakanlığı’na getirildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 10, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı

Derinya olaylarından dolayı İnterpol’de dosyası olan Erhan Arıklı, toplama hükümetin Başbakan Yardımcılığı ve Ekonomi Bakanlığı’na getirildi.

Tassos Isaak ve Solomos Solomou’nun cinayetleri dolayısıyla İnterpol tarafından aranan Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı, toplama hükümetin Başbakan Yardımcılığı ve Ekonomi Bakanlığı’na getirildi.

Arıklı neden aranıyor?

Kıbrıs Cumhuriyeti, Ağustos 1996’da Mağusa’daki Derinya’da Kıbrıslırum motosikletlilerin sınır delme girişiminde çıkan olaylarda ve bayrak direğine tırmanarak Türk Bayrağı’nı indirmeye çalışan; Tasos İsak ve Solomon Solomo adlı iki Kıbrıslırum’un öldürülmesinden “sorumlu” olarak, başta dönemin Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı ve başka üst düzey yöneticilerle birlikte Erhan Arıklı’nın ismini İnterpol’e bildirmişti.

2012’de Kırgızistan’da tutuklanmıştı

Kırgızistan polisi, 2012 yılında kktc eski Kırgızistan Temsilcisi Prof. Dr. Erhan Arıklı’yı, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin talebi üzerine gözaltına alınmıştı. Arıklı’nın üzerinde yapılan araştırmada kullanım süresi dolan diplomatik pasaport taşıdığı ortaya çıktığı kaydedildi. İncelemede Arıklı’nın suç işledikten sonra Kırgızistan’a sığındığı belirtildi. Arıklı, bir süre sonra serbest bırakılarak kktc’ye kaçmıştı.

Avrupa Parlamentosu’na sorular

Kırgızistan’da yaşanan olaylar sonrası Kıbrıs Cumhuriyeti Avrupa Birliği’ne sorular sorarak, Arıklı’nın neden serbest bırakıldığını sormuştu.

Raporda şu ifadelere yer verilmişti:

Geçtiğimiz günlerde Derinya olaylarından dolayı arananlardan biri olan Erhan Arıklı, Kırgızistan’da tutuklandı, ancak daha sonra Interpol tarafından çıkarılan uluslararası tutuklama emrine rağmen serbest bırakıldı.

Bunun ışığında:

1. Komisyon, uluslararası tutuklama emirlerini göz ardı eden ülkelere hangi yaptırımları uygulayacak?

2. AB-Kırgızistan ilişkilerinin mevcut durumu nedir ve Kırgızistan’ın (AB ilkelerine aykırı olan) açıklanamaz eylemleri göz önüne alındığında, iki taraf arasında çözülmemiş olan konular muhtemelen öyle kalmaya devam mı edecektir?

İnterpol kimleri arıyor?

İsaak Listesi

Kıbrıs Cumhuriyeti Başsavcılığı Tassos İsaak’la ilgili soruşturma kapsamında 6 Türk’ün adını Interpol’e bildirdi. 22 Kasım 1996’da Interpol’e gönderilen yazıya göre bu kişilerin isimleri şöyle:

Haşim Yılmaz

Mustafa Ergun

Polat Fikret Koreli

Fikret Veli Koreli

Mehmet Mustafa Arslan

Erhan Arıklı
(Dönemin Türk-Bir Başkanı)

Solomou Listesi

Öte yandan Kıbrıs Cumhuriyeti Solomon Solomou’nun öldürülmesiyle ilgili olarak da 30 Ekim 1996’da Interpol’e beş Türk’ün ismini verdi.

Korgeneral Hasan Kundakçı (Dönemin Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı)

Tümgeneral Mehmet Karlı (Dönemin 28. Tümen Komutanı)

Atilla Sav (Dönemin KKTC Polis Genel Müdürü)

Erdal Emanet (Dönemin Çevik Kuvvet Müdürü)

Kenan Akın (Dönemin Tarım Bakanı)

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..