AktüelMedya Odasıİnternet sayfalarındaki tüm güncellemeler artık kayıt altında

İnternetin arşivini tutan sitelerin en büyüğü olan Internet Archive’e bağlı Wayback Machine’de artık bir web sayfasında gün içinde yapılan değişiklikler kolayca görülebiliyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 2, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

373 milyarı aşkın web sayfasının arşivlendiği Wayback Machine bu hafta “Changes” (Değişiklikler) adlı yeni özelliğini beta kullanıma sundu.

Sitenin ana sayfasına bir sekme olarak eklenen bu özellik, eskiden olduğu gibi istenen sayfanın belirli bir tarihte arşivlenen görüntülerini sunuyor.

Buna ek olarak, aynı sayfanın gün içinde alınan kopyalarını kıyaslayıp renk kodlarıyla görselleştiriyor.

Böylece Wayback Archive’de önbelleğe alınan bir haberde birkaç saat içinde yapılan değişiklikler kolayca görülebiliyor.

Silinen içerikler sarı, değiştirilenler ise mavi gösteriliyor. Metnin yanı sıra, sayfadaki tasarım değişiklikleri de sisteme kaydediliyor.

Ayrıca takvim görümündeki renk kodlarına bakılarak, sayfada hangi tarihler arasında ne sıklıkta değişiklik yapıldığı; griden maviye uzanan bir ölçekte izlenebiliyor.

Farklı alanlarda yeni imkânlar sunacak

Beta aşamasındaki bu özelliğin, testlerin ardından tam randımanlı çalışması bekleniyor.

Araç gazetecilerden tarihçilere geniş bir kesme yeni imkânlar sunacak. Örneğin bu sayede haber metinlerinde aynı gün yapılan değişiklikler kayıt altına alınabilecek.

Aynı zamanda SEO gibi farklı alanlarda da uzmanlar, bir sitede yapılan değişikliklerin Google sonuçlarına etkisi gibi konuları yeni verilerle inceleyebilecek.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık