AktüelGazedda'nın Gündemi“İnsan ticaretini önleme noktasında Turizm Bakanlığı’na önemli bir rol düşüyor”

İnsan ticaretiyle mücadele kapsamında ilgili kurum ve bakanlıklarla görüşmeler devam ediyor…
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 23, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

İnsan ticaretine karşı mücadele kapsamında Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile görüşme gerçekleştirildi. 

Görüşmeye İnsan Ticaretiyle Mücadele Programı Koordinatörü Fezile Osum ve Mülteci Hakları Derneği’nden Ahmet Sedat Tözün katıldı. 

Osum: Turizm Bakanlığı’na önemli bir rol düşüyor

İnsan Ticaretiyle Mücadele Programı Koordinatörü Fezile Osum, hazırladıkları eylem ve strateji planıyla ilgili bilgi verdi. Osum, insan ticaretinin yaşandığı alanlardan birinin de turizm olduğuna dikkat çekerek, Turizm Bakanlığı’na bu noktada önemli bir rol düştüğünün altını çizdi. 

Barolar Birliği’nin açtığı ihbar hattına bir yıl içerisinde 271 kişi insan ticaretiyle ilgili ihbar başvurusunda bulunduğu bilgisini veren Osum, alanda edinilen deneyime göre turizm sektörünün insan ticareti bakımından risk taşıyan sektörlerden olduğu ve burada çalıştırılan kişilerin de sömürüldüğünü belitti. Bunun yanında, cinsel sömürü amaçlı insan ticaretinin bazen otellerde yapıldığından ve bunların önüne geçmek için özellikle otellerde çalışanlara insan ticareti göstergeleriyle ilgili eğitimler verilmesi gerektiğinden bahsetti. 

Osum şöyle konuştu: “Eğitim Bakanlığı, Turizm Bakanlığı gibi kurumlar daha etkin olmalı. Yurt dışından getirilen insanlar var. O kişilerin pasaportlarına el konuluyor, sömürülüyorlar. Turizm bakanlığının bu noktada sorumluluğu olduğunu düşünüyoruz. Turizm bakanlığı bu kişilerin güvenli  istihdamı kontrol etmeli, alanlarda denetim ve bilgilendirme yapmalı, etkin olarak varlığını hissettirmeli.”

Ataoğlu: Bu konuda hassasız

Toplantıda konuşan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu insan ticareti ile ilgili farkındalıkları olduğunu kaydederek, “bunları hepimiz maalesef biliyoruz” dedi. 

Ataoğlu şöyle konuştu: “Bunları hepimiz maalesef biliyoruz. Aracıların olduğunu da biliyoruz. Çalışma Bakanlığı’nı aldığımız ilk günlerde Koral beyle bu konuyu konuştuk. Ve beklediğimiz oldu. Kapılar açılmaya başlayınca işçi getirmek için talepler gelmeye başladı. Bakıp araştırdık. Kendi içmizde gerçekten böyle bir ihtiyaç var mı? Bu gelecek olanlar gerçekten çalışacak mı yoksa farklı sektörlere mi dağılacak diye araştırma yaptık. Bu konuda hassasız”

Ataoğlu, insan ticaretiyle ilgili yapılan çalışmayı inceleyeceğini ifade ederek, bu konuda destek vermeye hazır olduklarını kaydetti. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık