AktüelMedya OdasıYaşamİnsan ticaretinden yararlanma şüphesi olan kişi “mağdur” olmuş

Yenidüzen Gazetesi, işçilerin pasaportlarına el koyan köylünün durumunu ‘mağdur’ olarak niteledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 15, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yenidüzen Gazetesi, işçilerin pasaportlarına el koyan köylünün durumunu ‘mağdur’ olarak niteledi. Gazete, Demirhan’da uzun yıllar hayvancılık ve çiftçilik yapan Mustafa Töre’nin, ‘aracılar’ vasıtasıyla, ön izinlerini alarak getirttiği işçilerin ‘bu işi beğenmedik’ diyerek ortadan kaybolduğuyla ilgili haber yaptı.

Habere göre, Töre, bu kişilerin şu anda kaçak bir şekilde dolaştıklarını ifade ederek, “nerede olduklarını bilmiyoruz. İşlemeyeceklerse ülkelerine gönderilsinler. Buradan öyle bir şekilde kaçtılar ki, hem pasaportları, hem de bavulları bende kaldı” dedi.

“Aracılar bana iki kişi buldu ve bu kişilerin pasaportlarını getirdi”

“Ön izinle getirdim, 2 günde kayboldular, bizi kandırıyorlar” başlığı ile yayımlanan habere göre, Töre şunları anlattı:

“Geçen yıl Muhaceret Yasası’ndan yararlanan ve ülkemizde bulunan yabancı uyruklu işçilerden iki tane işçi almak istedim ancak pandemi dolayısıyla kayıt işlemlerini yaptıramadım. O günün Başbakanı, Ersin Tatar pandemi dolayısıyla işlemleri yapılamayan kişilerin hak sahibi olacağını söylemişti. Ben, geçen yıl Mart ayında yanımda yasal çerçevede çalışabilmesi için bu insanların cezalarını ödedim.

Araya pandemi girip daireler kapanınca, bize daireler tekrar açılacağı zaman işlemlerimizin yapılacağı söylendi. Bugün oldu bu işçilerin işlemlerini yapamadık. Bu süreçte işçi de istiyordum. Aracılar bana iki kişi buldu ve bu kişilerin pasaportlarını getirdi. Gerekli işlemleri yaptım, ön izinlerini 19 Kasım 2020’de çıkardık.

Bu iki kişi 2 Şubat 2021’de yanıma geldi, bir ay çalıştı. Sonra, ‘Biz bu işi beğenmedik” diyerek kaçtı. Aracı olan kişiye durumu anlattım, yasal işlem başlatacağımı söyledim. Sonra o iki kişiyi buldu ve işçiler yine geldi. Bir ay daha çalıştılar, sonra yine ortadan kayboldular.”

Haberin tamamını okumak için tıklayınız >>>

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık