Aktüelİnsanİnsan ticareti mağdurlarına ücretsiz yardım

0542 862 0060 numaralı telefondan 7/24 telefon hizmeti verilecek.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 7, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İnsan ticareti mağdurlarına, tercümanlardan da yardım alınarak 0542 862 0060 numaralı telefondan 7/24 telefon hizmeti verilecek. Bu hatta ulaşan mağdurlara ücretsiz adli yardım ve destek sağlanacak.

Destek hattıyla ilgili duyuru yapan Barolar Birliği ile İnsan Hakları Vakfı yurttaşlara, “Eğer sizin veya çevrenizdeki birinin insan ticareti mağduru olabileceğini düşünüyorsanız mutlaka bize ulaşın” çağrısı yaptı.

Telefon görüşmelerinin yeterli olmadığı zamanlarda, yine tercümanlarla birlikte mağdurla yüz yüze görüşüleceği de açıklandı.

Proje kapsamında hazırlanan “Pilot Adli Yardım ve Destek Programı” için 8 farklı dilde 30 tercümanla işbirliği yapıldı ve tercüman havuzu oluşturuldu.

Verilen bilgiye göre, destek için belirlenen numara olan 0542 862 00 60 7/24 ulaşılabilir olacak. İlgili numaraya sesli arama, SMS, Viber, ya da WhatsApp aracılığıyla ulaşılmasının ardından arayan kişinin ana diline veya iyi seviyede konuşabildiği diğer bir dile göre tercümanlarla iletişime geçilecek.

Kişinin rahat şekilde durumu açıklaması ve program kapsamında uygun adli yardımı ve desteği alması sağlanacak.

Telefon görüşmelerinin yeterli olmadığı zamanlarda, yine tercümanlarla birlikte mağdur ile yüz yüze görüşmeler yapılacak. Destek hattının yanı sıra, Kıbrıs Türk Barolar Birliği, haftanın belirli günlerinde birlik binasında mağdurlara yönelik destek masası oluşturacak ve yüz yüze görüşmek isteyen kişiler mesai saatleri içinde bilgi verecek.

İNSAN TİCARETİ NEDİR?

“İnsan ticareti, bir kimsenin kandırılarak veya zor kullanılarak çalıştırılması ve bu emekten maddi kazanç elde edilmesidir” denilen duyuruda,  İnsan ticaretinde kişinin rızası yoktur veya rıza baskı ve zorlama ile alınmış olduğundan, rızanın geçerliliği olmadığı kaydedildi.

Buna göre, İnsan ticareti vakalarında, sıklıkla kötü yaşam koşulları ve zorla çalıştırma yöntemleriyle karşılaşılır.

Bu koşullar ve şartlar şöyle özetlenebilir:

Kötü koşullarda, sağlıksız ortamlarda barınma, kötü beslenme.

Düşük veya sıfır ücret.

Çok uzun mesai saati, ağır, tehlikeli, sağlığa zararlı işler.

Mağdurlara veya ailesine yönelik şiddet uygulanması veya şiddet ile tehdit.

Pasaporta el koyulması.

Borç esareti.

Tecrit, hapsetme veya gözetleme.

Yetkililere ihbar etme tehdidi.

Fuhuşa zorlama (mağdurun ailesine, çevresine açıklamakla tehdit)

Yasadışı faaliyetlere zorlamak,

Madde bağımlılığı aracılığıyla suça teşvik.

Image may contain: text that says "#insanticareti nedir? İnsan ticareti en kısa tanımıyla, bir kimsenin kandırılarak veya zor kullanılarak çalıştırılması ve bu emekten haksız maddi kazanç elde edilmesidir. Insan ticaretinde kişinin rızası yoktur veya baskı ve zorlama ile alınmış olan rızanın hukuken bir önemi / geçerliliği yoktur. commit"
Image may contain: text
Image may contain: text
Image may contain: text that says "#insanticareti hangi amaçla yapılır? İnsan ticareti kişinin sömürülmesi ya da istismarı amacı ile yaplır. commit"

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık