AktüelDünyaİngiltere’de muhalefet, Johnson hükümetini devirmek istiyor

İngiltere’da İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, ülkesinin Avrupa Birliği’nden ayrılmasını (Brexit) önlemek ve Başbakan Boris Johnson hükümetini devirmek için diğer muhalefet partilerine iş birliği çağırısı yaptı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 15, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

İngiltere’da İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, ülkesinin Avrupa Birliği’nden ayrılmasını (Brexit) önlemek ve Başbakan Boris Johnson hükümetini devirmek için diğer muhalefet partilerine iş birliği çağırısı yaptı.

Başbakan Boris Johnson’ın, bazı milletvekillerini Brexit’i engellemek için Avrupa Birliği (AB) ile iş birliğine gitmekle suçlamasının ardından Corbyn muhalefet partilerine birer mektu gönderdi. Mektupta en kısa zamanda hükümeti devirmek için parlamentoda güvensizlik oylaması isteyeceklerini söyleyen Corbyn bunun için destek istedi. 

Jeremy Corbyn, parlamentonun yaz tatilinden dönmesinin ardından güven oylamasından başarılı bir şekilde çıkacaklarının kesinleşmesiyle birlikte en kısa zamanda bu süreci başlatacakları mesajını verdi.

Johnson’un kaybetmesi halinde geçici bir hükümet kurulması ve düzenlenecek bir seçimle Brexit’i geciktirmeyi hedeflediklerini de ifade etti.

İşçi Partisi lideri, daha sonra Brexit koşullarının oylanacağı ikinci bir referandum düzenlenip bir diğer seçenek olarak İngiltere’nin AB’de kalması için çaba göstereceklerini vurguladı.

Johnson’dan muhalefete ağır suçlama

Başbakan Johnson, Facebook üzerinden halkın kendisine yönelttiği sorulara verdiği bir yanıtta, “Brexit’i parlamentoda engelleyebileceklerini düşünenler ile Avrupalı dostları arasında korkunç bir iş birliği var.” ifadesini kullanmıştı.

İngiltere’de Muhafazakar Partinin kontrolündeki bölgede geçen ay tek milletvekilliği için yapılan ara seçimi Liberal Demokrat Partinin kazanmasıyla Başbakan Johnson’ın parlamentoda eli zayıflamıştı.

Kaynak: Euronews

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık