AktüelEkolojiYaşamİngiltere’de iklim için 60’tan fazla şehirde protesto gösterisi

İngiltere’de binlerce öğrenci dün iklim değişikliği sorununa dikkat çekmek amacıyla ders bırakdı. Ders bırakma eylemi, Cuma günü öğle saatlerinde başladı. İngiltere’de toplam 8 milyon öğrenci var. Kimi okullarda müdürler sendikalarının çağrısına uyarak öğrencilere izin vermezken, bazı okul yönetimleri daha esnek tutum alıyor. Okul Müdürleri Sendikası NAHT’tan yapılan açıklamada, “Öğrenciler sadece istisnai durumlarda okul dışına çıkmalı. NAHT gençlerin kendilerini ifade etme hakkını desteklemekle birlikte öğrenciler öncelikle okul vakti okulda olmalı” denildi. Extinction Rebellion 🐝⌛️🦋 on Twitter...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 16, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İngiltere’de binlerce öğrenci dün iklim değişikliği sorununa dikkat çekmek amacıyla ders bırakdı.

Ders bırakma eylemi, Cuma günü öğle saatlerinde başladı.

İngiltere’de toplam 8 milyon öğrenci var.

Kimi okullarda müdürler sendikalarının çağrısına uyarak öğrencilere izin vermezken, bazı okul yönetimleri daha esnek tutum alıyor.

Okul Müdürleri Sendikası NAHT’tan yapılan açıklamada, “Öğrenciler sadece istisnai durumlarda okul dışına çıkmalı. NAHT gençlerin kendilerini ifade etme hakkını desteklemekle birlikte öğrenciler öncelikle okul vakti okulda olmalı” denildi.

Extinction Rebellion 🐝⌛️🦋 on Twitter

The crowds continue, winding on and on, and all the time the movement is rising. This energy is unstoppable. An it is not going away. The wealthy and the powerful should be very scared indeed. #ClimateJusticeNow #YouthStrike4Climate https://t.co/RxIrRjpuFq

 

60’tan fazla şehirde protesto gösterileri

Ülkenin başkenti Londra’da yüzlerce öğrenci, sabah saatlerinden itibaren derslere girmeyerek protesto gösterileri için toplanmaya başladı. Öğle saatlerinde ise yaklaşık 100 öğrenci, Parlamento Meydanı’ndan Başbakanlık konutunun bulunduğu Downing Caddesi’ne yürüdü. Burada iklim değişikliğine karşı harekete geçilmesi yönünde slogan attıktan sonra, yollardaki çöpleri de toplayarak Parlamento Meydanı’na geri döndüler.

İngiltere’nin güneyindeki Brighton şehrinde öğrenciler, ellerinde pankartlarla saat kulesinin altında bir araya geldi.

Pankartlarda, “Sınavlara girmeyi reddediyoruz” ve “Dünya bu kadar kirliyken ben odamı neden temizleyeyim ki?” yazılı.

Öğrenciler, iklim değişikliğine karşı bir an önce harekete geçilmesi için sloganlar attı.

Sussex Üniversitesi öğrencisi 21 yaşındaki Roseanne Steffen, “Hükümetin iklim değişikliği karşısında kayıtsız kalmasını protesto ediyoruz. Birleşik Krallık hükümeti ve Britanya tarih boyunca karbon emisyonunda kilit durumdaydı. Sanayi devriminden bu yana atmosferi kirletiyoruz” dedi.

İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon da gençlerin okula gitmeyip protestolarda yer almasını desteklediğini açıkladı. Twitter’da da “Gençlerin iklim değişikliği konusunda böyle bir duruş sergilemesi, çoğunlukla karanlık olan dünyamızda iyimser olabilmek için bir sebep veriyor” yazdı.

İngiltere Eğitim Bakanı Damian Hinds ise protestolara katılmayı planlayan öğrencilere “derslerini kaçırmamaları” uyarısında bulundu.

‘Kendi geleceğimiz için mücadele’

İklim değişikliğine karşı protestoyu organize edenler, gösteriye katılmak isteyen öğrencilerin velilerine çağrı yaparak protestonun bir sivil katılım eylemi olduğunu ve iklim değişikliğinin olağanüstü bir durum olduğunu vurguladı.

İngiltere Öğrencileri İklim Birliği’nin (UK Student Climate Network) açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Önceki kuşakların başaramadığı bir konuda doğrudan eylem yoluyla harekete geçmeyi seçiyoruz. Dünya çapında bir yıkım ve geri döndürülemez etkileriyle karşı karşıyayız. Bu bizim kendi geleceğimiz için mücadele etmede son şansımız ve yaşımız buna engel olmayacak.”

Protestolar nasıl başladı?

İklim değişikliğine karşı öğrenci eylemlerinin ilki 15 yaşındaki İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in geçen yıl Ağustos ayında İsveç Parlamentosu önünde tek başına yaptığı protestoyla başladı.

Öğrenci protestoları daha sonra Almanya ve Avustralya gibi ülkelere yayıldı.

İngiltere’den 200 akademisyen Guardian gazetesinde 13 Şubat’ta yayımlanan bir mektupla öğrenci grevine “tam desteklerini” açıkladı.

Mektupta, “Gerekli acil önlemler alınmadığı takdirde, onlara bırakacağımız gelecek konusunda öfke duymakta haklılar” denildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık