AktüelDünyaİngiltere’de heykeller yıkılıyor! Köle tacirinin ardından Churchill

İngiltere polisi, ırkçılık karşıtı gösterilerde bir köle taciri Edward Colston'ın heykelinin yıkılmasıyla ilgili soruşturma başlatırken Başbakan Winston Churchill'in heykeli de saldırıya uğradı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 10, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

İngiltere polisi, ırkçılık karşıtı gösterilerde bir köle taciri Edward Colston’ın heykelinin yıkılmasıyla ilgili soruşturma başlatırken Başbakan Winston Churchill’in heykeli de saldırıya uğradı.

Bristol kentinde yaşanan olayın ardından yapılan açıklamada, kentteki gösteriye 10 binden fazla kişinin katıldığı ve protestonun büyük ölçüde olaysız geçtiği belirtildi.

Buna karşın küçük bir grubun 17. yüzyıl köle tacirlerinden Edward Colston’ın heykelini yıktığı aktarılan açıklamada, olayla ilgili soruşturma başlatıldığı ve faillerin kimliklerinin tespit edilmeye çalışıldığı kaydedildi. 

Öte yandan İçişleri Bakanı Priti Patel, Colston heykelinin devrilmesinin, “tamamen utanç verici” olduğunu söyledi. Polisin olayın peşini bırakmamasını isteyen Patel, vandalizmin kabul edilemez olduğunu vurguladı. 

Öte yandan Londra’daki Parlamento Meydanı’nda bulunan eski Başbakan Winston Churchill’in heykelinin kaidesine, “Bir ırkçıydı” yazıldı. Göstericiler, “Churchill” yazısının üstünün çizildiği heykelin önünde fotoğraf çektirdi. Heykelin yanında polislerin beklediği görüldü. 

Köle tacirinin heykelini yıktılar

ABD’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan protestolar tüm Avrupa’ya yayıldı. İngiltere’nin Bristol kentinde binlerce kişi Floyd cinayetini ve artan polis şiddetini protesto etmek için sokaklara indi. Protestocular, gösteriler sırasında 17. yüzyılda yaşamış ve köle tüccarı olarak bilinen Edward Colston’ın bronzdan heykelini ip ve halat yardımı ile yıktı. Protestocular, heykelin devrilmesinin ardından alkışlayarak, kutlama yaptı. Bazı protestocuların ise heykelin üstüne çıkarak, zıpladığı görüldü.

Öte yandan Edward Colston’ın 80 bin kadın, çocuk ve erkeği Afrika kıtasından Amerika kıtasına köle olarak taşıdığı tahmin ediliyor. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık