AktüelDünyaİngiltere’de ‘evsizlik’ büyüyor

"Binlerce insanı evsizliğin eşiğine getiren, ebeveynleri çocuklarını kötü koşullarda büyütmeye zorlayan ve aileleri işyerlerinden, okullardan ve komşularından uzak düşüren bir krizle yüz yüzeyiz"
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 14, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Dünyanın 5’inci en büyük ekonomisi İngiltere son yılların en büyük konut krizini yaşıyor. Son yapılan istatistiki araştırmalar da sorunun büyümeye devam ettiğini gösteriyor. Resmi rakamlar 2019 yılının Nisan, Mayıs ve Haziran ayları itibarıyla evsiz ya da her an evsiz kalma tehdidiyle yüz yüze olanların sayısını 68 bin 170 olarak veriyor.

ANF Türkçe’nin haberine göre bunların 32 binini kesin evsiz olan hane halkı sayısı oluşturuyor ve bu sayı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23’lük bir artış gösterdi. Buna ilaveten hostel, otel ve ucuz odalar gibi geçici ve kötü koşullardaki konutlarda kalanların sayısı da 2007 yılından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

130 BİN ÇOCUK ‘EVSİZ’

İstatistiklere göre evsizlik kategorisindeki 60 bini aşkın hanede 130 bin çocuk yaşıyor. En kötü konut durumu sayılan, mutfak ve tuvaleti ortak odalarda yaşayan aile sayısı ise 13 bin 450’iyi buldu. Bu sayı son beş yıl içinde yüzde 40 artış göstermiş durumda. Evsizlerle ilgili çalışma yürüten Shelter adlı yardım kuruluşu ise konut krizinin vahim boyutlara ulaştığını açıkladı.

Barınma ve Evsizler Yardımlaşma Derneği Shelter, hükümetin çözümsüz bıraktığı soruna karşı bir an önce adım atmasını ve sosyal konutlar inşa edilmesini istedi. Shelter tarafından yapılan araştırmalara göre evsizlerin toplam sayısı 280 bin civarında ve bu da ülkede 200 kişiden birinin evsiz olması anlamına geliyor.

SHELTER: DURUM VAHİM

Shelter’ın yöneticisi Polly Neate, evsizlik sorununun vahim boyutlarda olduğunu ifade ederken, “Binlerce insanı evsizliğin eşiğine getiren, ebeveynleri çocuklarını kötü koşullarda büyütmeye zorlayan ve aileleri işyerlerinden, okullardan ve komşularından uzak düşüren bir krizle yüz yüzeyiz” dedi.

Konut sorununun on binlerce çocuğu etkilediğine dikkat çeken Neate, kiraların aşırı yüksek olması, konut yardımlarındaki kesintiler ve onlarca yıldır ihtiyaç duyulan konutların inşa edilmemesini de eleştirdi.

EVSİZLİK ÖLDÜRÜYOR!

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) açıkladığı veriler ise evsizlik ve evsizlerin durumunun korkunç boyutlara ulaştığının göstergesi. ONS, İngiltere ve Galler’de sokakta ölen evsizlerin sayısına ilişkin bir rapor yayımladı. Raporda, sokakta ölen evsizlerin yaşı, cinsiyeti ve ölümlerin en çok gerçekleştiği şehirlere ilişkin bilgiler de yer aldı. Rapora göre, 2013-2019 yıllarında ülkede toplam 3 bin 353 evsiz hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden evsizlerin sayısı 2013’te 482 iken, bu sayı 2018’de 726’ya yükseldi.

EN ÇOK ÖLÜM LONDRA’DA

Sokakta ölen evsizlerin yüzde 88’ini erkekler oluşturdu, ölümlerin en çok yaşandığı kent de Londra oldu. Erkeklerin ortalama ömrünün 76, kadınların 81 olduğu ülkede, evsiz erkeklerin ortalama ömrü 45, evsiz kadınların ise 43 olarak belirlendi.

Ulusal İstatistik Ofisi, Sağlık ve Yaşam Analizi Bölümü Başkanı Ben Humberstone, İngiltere ve Galler’de ulusal sorun haline dönüşmüş evsizler konusunda çalışma yapacaklara yardımcı olmak istediklerini kaydetti. İngiltere ve Galler’de sokakta ölen evsiz sayısının 2013’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştığına dikkat çeken Humberstone, ölümlerin çoğunun artan uyuşturucu kullanımına bağlı olduğunu söyledi.

İKTİDARIN PLANI BİLİNMİYOR

Ülkede bir arkadaşının ya da akrabasının yanına sığınarak yaşayan “gizli evsizlerin” sayısının da 3 milyondan fazla olduğu tahmin ediliyor. İktidardaki Muhafazakar Parti ise 12 Aralık seçimlerinde evsizlik ile ilgili önlemler alacağını ve bir planı olduğunu belirtse de planın ayrıntıları bilinmiyor. Son 9 yıldır iktidar da olan Muhafazakarlar sosyal konut inşası konusunda adım atmadığı için sert eleştirilere rağmen, yaşanan ölümlere ve yüzbinlerce insanın konut sorununa ilişkin ciddi bir açıklaması yok.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık