koronavirusİngiltere’de aşı dağıtımı başladı: Kısa mesafe koşusu değil, maraton

ABD'li ilaç şirketi Pfizer ile Almanya merkezli BioNTech ortaklığında geliştirilen Covid-19 aşısına ilk onayı veren İngiltere'de, ilk dozlar hastanelere ulaşmaya başladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 7, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Pfizer/BioNTech aşısına ilk onayı veren İngiltere’de, salı günü yapılmak üzere Belçika’dan getirilen korona virüsü aşısının ilk dozlarının dağıtımına başlandı. Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) tarafında yayınlanan görüntülerde, başkent Londra’nın güneyindeki Croydon Üniversitesi Hastanesi’ne aşıların içinde olduğu kutuların teslim edildiği ve özel, güvenlikli bir buzdolabında saklandığı kaydedildi. 

‘Aşılama süreci aylar alacak’

Korona virüsü aşısının, İngiltere’deki Covid-19 salgınında ‘sonun başlangıcı olacağını’ aktaran Ulusal Sağlık Sistemi Medikal Direktörü Prof. Stephen Powis, “Bir doktor olarak bu çok heyecan verici bir an” dedi. Aşıyı ilk teslim alan hastanelerden biri olan Croydon Üniversitesi Hastanesi önünde konuşan Powis, aşının dağıtım sürecinin ‘kısa mesafe koşusu değil, bir maraton olduğunu’ söyledi ve “İhtiyacı olan herkesi aşılamamız aylar alacak” ifadelerini kullandı. 

Pfizer/BioNTech aşısının -70 derecede tutulma gerekliliği ve normal bir buzdolabında sadece beş gün bozulmadan durabilmesi nedeniyle, ayrıntılı bir hazırlığın yapıldığı ülkede sağlık bakanlığı, aşılamanın önce ülke çapında 50 hastanede yapılacağını açıklamıştı. Aşı kutularının her birinde beşerli paketler halinde 975 aşının bulunduğu ve İngiltere Sağlık ve Sosyal Bakım Departmanı’nın (DHSC) aşıları bölüştüreceği kaydedildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık