AktüelMüzakerelerİngiltere Kıbrıs Yüksek Komiseri: Çok Taraflı Konferansın İşe Yarayacağına İnanmaktayız

İngiltere’nin Kıbrıs Yüksek Komiseri Matthew Kidd, bugün Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis tarafından kabul edildikten sonra yaptığı açıklamada, Londra`nın Kıbrıs`la ilgili çok taraflı bir konferansı desteklemeye hazır olduğunu bildirdi. Görüşmeden sonraki açıklamasında, Anastasiadis’le Akıncı arasında toprak ayarlamalarının görüşüleceği Mont-Pelerin’daki müzakerelerle ilgili soruya yanıtında Kidd, “Geçen hafta sağlanan ilerlemenin üzerine eklenecek, bu yıl içerisinde liderlerin başarmak istediklerini söyledikleri ve bu gündemle sonuca ulaşacak, çok taraflı bir toplantının yolunu açacak gerçek bir fırsat bulunmaktadır” şeklinde konuştu. Çok taraflı konferans üzerinde...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 18, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

İngiltere’nin Kıbrıs Yüksek Komiseri Matthew Kidd, bugün Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis tarafından kabul edildikten sonra yaptığı açıklamada, Londra`nın Kıbrıs`la ilgili çok taraflı bir konferansı desteklemeye hazır olduğunu bildirdi.

Görüşmeden sonraki açıklamasında, Anastasiadis’le Akıncı arasında toprak ayarlamalarının görüşüleceği Mont-Pelerin’daki müzakerelerle ilgili soruya yanıtında Kidd, “Geçen hafta sağlanan ilerlemenin üzerine eklenecek, bu yıl içerisinde liderlerin başarmak istediklerini söyledikleri ve bu gündemle sonuca ulaşacak, çok taraflı bir toplantının yolunu açacak gerçek bir fırsat bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

Çok taraflı konferans üzerinde Londra`nın görüşünün ne olduğu sorusuna Yüksek Komiser, “Bunu desteklemeye hazırız. İşe yarayacağına oldukça fazla inanmaktayız.” yanıtını verdi.

Anastasiadis’le bu konferansta Londra`nın rolünün ne olacağını görüşüp görüşmedikleri sorusu üzerine Yüksek Komiser şöyle dedi:

“Sanıyorum Anastasiadis bunu düşünmeye başladı. Ancak şimdi dikkati birkaç gün sonraki görüşme üzerindedir. Ve eğer o iyi giderse o zaman bir sonraki aşama üzerinde yoğunlaşmak için temasların başlayacağını düşünüyorum. Şimdiki noktada bizim ne yapabileceğimiz konusunda daha fazla görüşme ve daha fazla netliğimiz olacaktır.”

“Liderlerin Mont-Pelerin’da toprak ayarlama kriterlerinde bir sonuca ulaşmaları için ellerinde bir fırsat vardır. Geçen hafta epey ilerleme sağlandığını duyduğumdan bana öyle geliyor ki liderler, gerçekten çok iyi olacak son bir çalışma patlaması yapma aşamasında bulunuyorlar. Ve sanıyorum eğer onlar da böyle düşünmeselerdi bu hafta tekrar gitmeye karar vermezlerdi.”

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık