AktüelDünyaİngiltere için kritik gün

İngiltere parlamentosu bugün açılıyor, milletvekillerinin bugünkü oturumda atacağı adımlar, ülkenin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkma süreci Brexit'in geleceğinde de belirleyici olacak.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 3, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

İngiltere parlamentosu bugün açılıyor, milletvekillerinin bugünkü oturumda atacağı adımlar, ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkma süreci Brexit’in geleceğinde de belirleyici olacak.

BBC’nin haberine göre milletvekilleri yaklaşık bir hafta çalıştıktan sonra İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un kararıyla beş haftalığına askıya alınacak. Brexit tarihi olarak belirlenen 31 Ekim’e kadar da parlamento beş hafta kapalı kalacak. 

Milletvekillerinin Brexit konusunda anlaşmaya varmak için zamanlarının daralması üzerine, AB’den anlaşmasız ayrılmaya karşı çıkanların, ‘anlaşmasız Brexit’i önleyecek bir yasa tasarısını oylaması bekleniyor.

İşçi Partisi öncülüğünde verilecek yasa tasarısına iktidardaki Muhafazakâr Parti milletvekillerinden de destek var. 

Taslakta Başbakan Boris Johnson’un anlaşmasız bir ayrılık yerine Brexit’i ertelemek zorunda bırakılması öngörülüyor. Yasa tasarısına göre Brexit 31 Ocak 2020’ye kadar ertelenebilir.

Ülkede erken seçim ihtimalleri de konuşuluyor. Boris Johnson da her ne kadar doğrudan ‘erken seçim çağrısı’ yapmasa da Başbakanlık kaynakları 14 Ekim’de erken seçime gidilebileceğini söylüyor.

Muhafazakar Parti yöneticileri, muhalefetin öne sürdüğü yasa tasarısına kendi partilerinden destek verecek milletvekillerini de parti grubundan ihraç edeceklerini söyleyip ‘kontrolün muhalefetin eline verilmemesi’ uyarısında bulunuyor.

Muhalefetteki İşçi Partisi ise ülkenin seçime gitmesinden yana.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık