koronavirusRöportajİngiliz Üsleri, Pile’de yapılan eylemden dolayı dava açtı

Pile’deki Kıbrıslıtürk toplumu, 13 Mayıs’ta kktc’nin Kovid-19 yasasıyla ilgili bir eylem gerçekleştirdi. İngiliz Üsleri Yönetimi, yapılan eylemin ardından Pile halkına dava açtı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 14, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Meril TAŞELİ

Pile’deki Kıbrıslıtürk toplumu, 13 Mayıs’ta kktc’nin Kovid-19 yasasıyla ilgili bir eylem gerçekleştirdi. İngiliz Üsleri Yönetimi, yapılan eylemin ardından Pile halkına dava açtı. Konuyla ilgili Pile Muhtarı Veysal Güden GazeddaKıbrıs’a konuştu.

İngiliz Üsler Yönetimi, Pile’deki Kıbrıslıtürk halkından eylemi ertelemelerini talep etti

Güden, Pile’nin kuzeyle teması sadece İngiliz Üsler toprakları içerisinden geçen Pile-Beyarmudu yolu üzerinde olduğu için, sokağa çıkma yasağı olduğu dönemde yapılan eylemi yaparken o güzergahı kullanmak zorunda olduklarını belirtti.

Pile muhtarı Güden, İngiliz Üsler Yönetimi’nden eyleme izin verilmesini talep ettiğini, yapacakları eylemin Üsler yönetimiyle alakalı olmadığını ve sadece insanların kuzeye geçişle ilgili yaşadığı sıkıntının kktc tarafından çözülmesine yönelik talepleri olduğunu İngiliz Üsleri Yönetimi’ne belirttiğini söyledi.

Güden, İngiliz Üsler Yönetimi’nin, talep yapıldıktan birkaç gün sonra ve eylem yapılmadan evvelki son gün bu eylemi birkaç gün ertelemelerini talep ettiklerini ve eylemin ancak 21 Mayıs’ta olmasına izin verebileceklerini, aksi taktirde yasal işlem başlatacaklarını belirttiğini açıkladı. Güden, İngiliz Üsler Yönetimi’nin pandemi sürecinde Üsler bölgelerinde, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde alınan kararlara ve uygulanan prosedürlere paralel olarak hareket ettiklerini belirtti.

Güden, Pile’deki Kıbrıslıtürk halkıyla yapılan görüşmelerden ve değerlendirmelerden sonra her koşulda eyleme gitmeye karar verdiklerini belirtti.

İngiliz Üsler Yönetimi, eylemden dolayı Pile muhtarı dahil 7 kişiye dava açtı

Pile muhtarı, eylemden sonra İngiliz Üsler Polisi’nin bir miktar tespitte bulunarak ilk olarak Güden’e, sonra da 6 kişiye daha dava açtığını söyledi. Güden, mahkeme süreçlerinin geçen hafta başladığını ama 2 hafta sonraya ertelendiğini belirtti.

Güden, Üsler Bölgesi’nde olan Kıbrıslırum köylerinde de defalarca izinsiz eylemler düzenlendiğini ama İngiliz Üsleri Yönetimi’nin hiçbiriyle ilgili yasal süreç başlatmadığını ekledi.

Pile muhtarı Güden, bu süreçte kktc Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’ndan sağduyuyla çözüme ulaşılması yönünde yardımcı olmaları için talepte bulunduğunu ve onların da sürecin diplomatik bir parçası olacağını belirtti.

İngiliz Üsler Yönetimi geçişlerde çocuklardan da test yaptırmalarını istedi

Güden, 13 Mayıs’ta yaptıkları eylem sonucunda kktc Dışişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’yla yaptıkları anlaşma sayesinde geçiş konusundaki sorunlarını çözdüklerini ve güneyden kuzeye geçiş yapmadan önce ailesinde Kovid-19 pozitif çıkmayan 12 yaş altındaki çocuklar hariç herkesin test yaptırmasında anlaştıklarını belirtti.

Fakat, Güden, İngiliz Üsler Yönetimi’nin, Kıbrıs Cumhuriyeti prosedürlerini uyguladığı için çocuklardan da test yaptırmalarını istediğini ve Pile halkının buna karşı tepki oluşturup eylem yaptıklarını belirtti.

Pile’deki Kıbrıslıtürk halkının İngiliz Üsler Yönetimi’ne tepkisi artıyor

Güden, hem çocuklara test yapılması zorunluluğu hem de İngiliz Üsleri’nde bulunan yolun eylem olarak kullanılmasından dolayı açılan davalar yüzünden Pile halkı ve İngiliz Üsler Yönetimi’nin arasındaki gerilimin arttığını belirtti.

Güden, muhtarlık olarak sağduyuyla Pile halkını yatıştırmaya ve sorun yaşanmadan diyalogla çözüm üretmeye çalıştıklarını, ama İngiliz Üsler Yönetimi’nden de sağduyuyla hareket edip sorun toplumsal bir soruna dönüşmeden bir çözüm üretmelerini beklediklerini belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık