AktüelGazedda'nın Gündemiİngiliz askeri hava aracı, Kıbrıs’ta eğitim uçuşu sırasında düştü

Akdeniz’deki mülteci geçişlerini takip etmek için kullanılan İngiliz askeri insansız hava aracının, Ekim ayında Kıbrıs’ta bir tatbikat sırasında düştüğü ortaya çıktı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 27, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Akdeniz’deki mülteci geçişlerini takip etmek için kullanılan İngiliz askeri insansız hava aracının, Ekim ayında Kıbrıs’ta bir tatbikat sırasında düştüğü ortaya çıktı.

Observer’ın edindiği bilgiye göre, 1 milyar Sterlinlik Watchkeeper drone programının geliştirilmesi sırasında sorun yaşadı. 2014 ve 2018 yılları arasında kaydedilen en az beş kaza olduğu belirtilen açıklamada, uçakların kötü hava koşullarında uçamayacağına dair iddialar var.

Başlangıçta Afganistan’daki savaşta kullanılmak üzere satın alınan ve bir dizi istihbarat ve keşif kamerasıyla donatılmış olan insansız uçak sistemi, İngiltere Sınır Kuvvetleri tarafından Eylül ayından bu yana Devran Operasyonu kapsamında Akdeniz bölgesinde devriye gezmek için kullanılıyor.

Drone Wars UK adlı gözlemci grubu bilgi edinme özgürlüğü talepleri doğrultusunda kazanın gerçekleştiğini doğrulattı. Operasyon kapsamında, gözcü programının Eylül ayı boyunca toplam 43 saat 52 dakika uçuş süresiyle sadece 15 sorti gerçekleştirdiğini ortaya çıkardı.

Bir ordu sözcüsü konuyla ilgili şunları söyledi:

“14 Ekim 2020’de, rutin uçuş eğitimi sırasında, Kıbrıs’taki Akrotiri’de bir Vardiya görevlisinin karıştığı ve uçağın bir miktar hasar görmesiyle sonuçlanan bir olay olduğunu teyit edebiliriz. Tam soruşturma devam ediyor ve bu nedenle şu anda daha fazla yorum yapmak uygunsuz olacaktır. “

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..