Ekonomi Politikkoronavirusİncirlili: Nasıl yaşayacağımızı bize söylesinler

Bir temizlik şirketinde çalışan, çalışanlar komisyonu üyesi Kamil İncirlili, KHA’ya, Kıbrıslıtürklerin Kıbrıs Cumhuriyeti'ndeki işlerine dönememelerinden dolayı stres ve güvensizlik hissettiklerini söyleyerek bunların inşaat sektöründe çalışan kişiler, akademisyenler ve öğrenciler olduğunu söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 7, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bir temizlik şirketinde çalışan, çalışanlar komisyonu üyesi Kamil İncirlili, KHA’ya, Kıbrıslıtürklerin Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki işlerine dönememelerinden dolayı stres ve güvensizlik hissettiklerini söyleyerek bunların inşaat sektöründe çalışan kişiler, akademisyenler ve öğrenciler olduğunu söyledi.

İncirlili “sağlık her şeyin üstündedir. Ama sağlık nedeniyle yaşadığımız bu belirsizlik devam ederse ve işimize gidemezsek bunun için bir çözüm bulunmalı. Ödeme konusu bugün ya da yarın çözülebilir, ama geleceğimiz olmayacak. Bize ‘sağlık nedenlerinden dolayı geçemezsiniz’ diyorlar ama buna çözüm bulmalılar. Ya da işe gitmemiz için gerekli önlemleri belirlesinler. Eğer tek çözüm diğer tarafa geçmemekse nasıl yaşayacağımızı bize anlatsınlar” dedi.

İncirli, özellikle inşaat sektöründe işverenlerin ne kadar bekleyeceklerini sorduklarını ve işe geri dönemeyeceklerse yerlerine başka birilerini almaları gerekeceği mesajı gönderdiklerini belirtti. Tüm işverenlerin aynı şeyleri söylediklerini kaydetti.

İncirli: “Yetim çocuklar gibi hissediyoruz. ‘Kuzeyde’ vatandaşları olduğumuzu söylüyorlar ama bir şey görmedik. Aynı şekilde ‘güneyde’ de aynı şeyler söyleniyor; ama onlardan da bir şey görmedik. ‘Yetim’ gibi, baskı ve güvensizlik içinde yaşıyoruz. Sorunları çözmeye çalışıyoruz. Yemeği içeceği olmayan insanlar ne yapsın? Sokağa çıksalar her şey kontrol dışı olacak” dedi.

İki kategori insan olduğunu belirten İncirli birinde işletmelerde çalışanlar ve korona virüsü nedeniyle bunu yapamayanlar ve diğer kategoride çalışmalarını erteleyen işletmelerde çalışanlar olduğuna dikkat çekti. Ve ilk kategoride çalışanlar için, banka hesaplarında maaşlarıyla yaşanan sorunların çözümü için PEO ve Dev İş’in birlikte çalıştıklarını belirtti.

İncirli “devletten” herhangi bir yardım alabilmeleri için konuyu “çalışma bakanı” ile görüştüklerini başvurularının “bakanlar kuruluna” iletildiğini ve Kıbrıs Türk toplumu lideri Mustafa Akıncı’nın da bu konuda bilgilendirildiğini söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık