AktüelKentPolitikaİmar Planı ile ilgili yanıltıcı bilgiler, cevaplar ve soru işaretleri – Merter Refikoğlu

"Emirname sürecinde haksız bir şekilde izin alan dosyaların listeni dosya ismi olmadan talep ettik. Bunu da alamadık. Demek ki sorun kişisel hakların ihlali vs değil. Peki neden açıklamadınız ve açıklamıyorsunuz? Emirname sürecinde hak kazanan dosyaların ayrıntılarını işim vermeden açıklar mısınız?"
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 14, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu, sosyal medyadan “Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı ile ilgili hükümetin verdiği yanıltıcı bilgiler, cevaplar ve soru işaretleri” başlığıyla bir yazı paylaştı.

Refikoğlu, süreçle ilgili bilgi kirliliğine ve soru işaretlerine işaret ettiği paylaşımında birçok noktaya açıklık getirdi.

Refikoğlu: “Emirname sürecinde haksız bir şekilde izin alan dosyaların listeni dosya ismi olmadan talep ettik. Bunu da alamadık. Demek ki sorun kişisel hakların ihlali vs değil. Peki neden açıklamadınız ve açıklamıyorsunuz? Emirname sürecinde hak kazanan dosyaların ayrıntılarını işim vermeden açıklar mısınız?”

İşte Refikoğlu’nun paylaşımı:

Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı ile ilgili hükümetin verdiği yanıltıcı bilgiler, cevaplar ve soru işaretleri

Üniversite yerini haritada belirledik (üniversite yeri haritada yok)

Tarım arazisi verilerimiz eskidir (tarım arazisi verileri eski değildir, tekrar üzerinden geçilebilir ancak eski demek doğru değildir, eski diyerek bunları imara açmak hiç doğru değildir)

Doğal eşikleri imar sınırı kabul ettik (sınırlar daha önce belirlendiydi, 3 gün içinde doğal eşikler mi değişti yoksa sadece müteahhitler Odası ve ticaret Odası önerilerini dikkate alarak genişlettiniz)

Gazete yanlış plana baktı ve haber yaptı (sizin birleşik kurula gönderdiğiniz planı gazete haber yaptı, sizler gazeteden gördükten sonra düzeltme yaptınız)

Bu süreçte Müteahhitler Birliği ve Ticaret Odası ile defalarca görüşmenize rağmen, KTMMOB’nin toplantı talebini neden yerine getirmiyorsunuz?

Halkın katılımı toplantılarının ve vizyon çalıştaylarının sonuçlarını halkla paylaşır mısınız?

Lefkoşa İmar Planı revizyonu ve Beyarmudu İmar Planı yıllar önce bitmiş olmasına rağmen neden yayınlamıyorsunuz? (Çünkü Müteahhitler Birliği ve Ticaret Odası istemiyor)

Planı hazırlayan daire ekibi planın gelmiş olduğu son halden memnun mu? Yoksa bazı şeyleri baskı ile mi yaptırdınız?

Şehir Plancılarının üniversitelerde almış olduğu eğitimle hayat farklıdır diyorsunuz? Biraz daha açar mısınız bunu?

İmar sınırı içerisinde yapılaşmanın olmadığı yerlerde verimli tarım arazileri imara açıldı mı? (Evet açıldı)

Tarım Bakanlığı, Tarım Dairesi ile İçişleri Bakanlığı arasında geçen yazışmaları kamuoyu ile paylaşır mısnız?

İmar Sınırı dışındaki bölgelerde verimli topraklar üzerinde inşaatlaşmanın önünü açmanızın nedeni nedir? (Bahsettiğiniz çiftlik evleri çok uzak ve geniş arazileri olan ülkelerde gerek duyulabilir, bu ülkede en uzak mesafe 10 dakikayı geçmez merkez ile imar sınırı dışı)

Belediyelerden talep gelirse imar sınırlarını daraltabiliriz diyorsunuz? Bu bir tehdit mi?

Girne’de tüm dere yataklarındaki engelleri yıktığınızı söylediniz, Gerçekten tüm dere yatakları içerisindeki inşaatları yıktınız mi? (Yıkmadınız)

İskelede üniversite yapmayı düşünülen yer orman arazisi ve sit alanı çıktı dediniz. (Çıkmazı, zaten yıllardır öyleydi ve sizler ısrarla burasını tüm uyarılara rağmen üniversiteye vermeye çalıştınız.)

Üniversite arazisi neden kamu arazisi olmalı?

İyi idare yasasına göre emirname yayınlarken halkın katılımına gitmeniz normal ancak, emirname tartışılırken bölgeyi imara kapatma yetkiniz olduğunu biliyordunuz. Neden kapatmadınız?

Emirnamede yer alan kazanılmış haklar maddesinin uygun olmadığını bir sene sonra ağzınızdan duymak ne kadar acı verici.

Emirname sürecinde haksız bir şekilde izin alan dosyaların listeni dosya ismi olmadan talep ettik. Bunu da alamadık. Demek ki sorun kişisel hakların ihlali vs değil. Peki neden açıklamadınız ve açıklamıyorsunuz? Emirname sürecinde hak kazanan dosyaların ayrıntılarını isim vermeden açıklar mısınız?

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık