koronavirusİlk vakanın üzerinden 1 ay geçti: Halen yeterince test yapmıyoruz!

Dünya Sağlık Örgütü'nün koronavirüsün önüne geçilebilmesi için yaptığı test çağrılarına Kıbrıs'ın kuzeyindeki yönetim bir türlü kulak asmıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 9, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüsün önüne geçilebilmesi için yaptığı test çağrılarına Kıbrıs’ın kuzeyindeki yönetim bir türlü kulak asmıyor.

Kıbrıs’ın kuzeyinde ilk koronavirüs vakasının görüldüğü 10 Mart’tan düne dek 3 bin 424 test uygulandı. Uygulanan testlerin sonucunda toplam 95 pozitif vaka tespit edildi.

Öte yandan Kıbrıs’ın güneyinde ilk koronavirüs vakasının görüldüğü 9 Mart’tan itibaren 14 bin 574 test yapıldığı bildirildi. Bu testlerin sonucunda ise 526 pozitif vaka tespit edildi.

Kıbrıs’ın kuzeyindeki yetkililer her fırsatta durumun iyi olduğunu ifade etmelerine rağmen, virüsle mücadeledeki belirsizlik sürmeye devam ediyor. Başbakan Ersin Tatar 10 Nisan’dan itibaren kademeli olarak iş yerlerini açmayı planlamasına rağmen, Kıbrıs’ın kuzeyindeki virüsle mücadele konusunda bilim insanları gerek Ersin Tatar’la gerekse hükümet yetkilileri ile aynı fikirde değil. Tıp-İş Başkanı Ahmet Varış dün Mayıs TV’de yaptığı açıklamada, açılmanın başladığı andan itibaren nüfusun %60-70’ine bu virüsün bulaşacağından bahsetmişti. Varış yaptığı açıklamada, “Sağlık sistemimiz ne zaman hazır olursa, ancak o zaman yavaş yavaş açılma sürecine gidilebilir” demişti.

Kıbrıs’ın kuzeyinde pandemi hastanesi belirsizliği sürüyor

Kıbrıs’ın kuzeyinde pandemi hastanesi belirsizliği ise halen sürüyor. Salgının Kıbrıs’ın kuzeyinde başladığı 10 Mart tarihinden itibaren önce Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin bir bölümü, daha sonra Mağusa Hastanesi, sonrasında Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin tamamı pandemi hastanesine çevrildi. Sağlık profesyonelleri alınan bu kararla, diğer hastaların ölüme terk edildiğini duyurmuştu.

Öte yandan Sağlık Bakanı Ali Pilli, dün Sağlık Bakanlığı’ndan yaptığı açıklamada, çok hızlı bir şekilde 200 kişilik bir pandemi hastanesi için harekete geçileceğini bildirmiş, Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ise, kendisinin bu konu hakkında bir bilgisi olmadığını, sıfırdan yeni bir hastane yapımının çok uzun süreceğini, bu nedenle yeni cezaevinin hastaneye dönüştürülebileceğini söyledi.

Nüfusa oranla test rakamları

Elde edilen veriler göz önüne alındığı zaman, Kıbrıs’ın kuzeyinde 450 bin* kişinin yaşadığı varsayılırsan, her bin kişiden sadece 7 kişiye test yapıldığı söylenebilir. Bu rakam 1.2 milyon nüfusu olan Kıbrıs Cumhuriyeti’nde bin kişide 11… Kuzeyde yapılan test sayısı ile güneydeki test sayısı kıyaslandığı zaman, aynı zaman diliminde nüfusa oranla 5 bin 383 test yapılmış olması gerekiyordu.

* Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan reel nüfus bilinmiyor. 450 bin rakamı, Ersin Tatar’ın geçtiğimiz gün yaptığı bir açıklamasında verdiği bilgiye dayanmaktadır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık