koronavirusİlk vaka Alman turist değil, 17 yaşında bir genç

Yakın Doğu Üniversitesi resmi sosyal medya hesabından ülkemizde görülen ilk koronavirüs hastasıyla ilgili açıklama yaptı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 8, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Yakın Doğu Üniversitesi resmi sosyal medya hesabından ülkemizde görülen ilk koronavirüs hastasıyla ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya gore ilk koronavirüs hastası Alman turist değil 17 yaşındaki bir yerel vakanın olduğu belirtildi.

YDÜ’den yapılan açıklamaya göre, Kıbrıs’ın kuzeyinde görülen koronavirüs vakalarının geriye dönük olarak analiz edildiği ve virüsün kktc’de ilk kez, 10 Mart 2020’de açıklandığı gibi Alman turist kafilesinde değil, Mağusa’da17 yaşındaki bir erkek hastada görüldüğünü belirlediği ifade edildi.

KKTC’de koronavirüse neden olan SARS-CoV-2 virüsünün, pandemi öncesinde toplumda görülüp görülmediğini belirlemeyi amaçlayan çalışma kapsamında, 1 Eylül 2019 – 15 Mart 2020 tarihleri arasında Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne solunum yolu enfeksiyonu şüphesiyle başvuran 172 hastanın örnekleri geriye dönük olarak tarandı.

İlk vaka Alman turist değil

Araştırma sonucunda incelenen örneklerden, 11 Mart 2020 tarihli bir örneğin pozitif olduğu saptandı.

Açıklamaya göre bu sonuç, üç farklı gerçek zamanlı RT-PCR testi ile de teyit edildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Pozitif olarak belirlenen örnek, o dönem Gazimağusa Devlet Hastanesi’nden Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne sevkli olarak gelen 17 yaşındaki erkek bir hastaya ait.

Virüsün, 2-14 günlük kuluçka süresi de göz önüne alındığında, pozitif olduğu saptanan hastanın, kktc’deki ilk vaka olarak açıklanan Alman turist kafilesinden daha önce virüse maruz kaldığı anlaşılıyor.

Böylece o dönem, ateş, öksürük, şiddetli kas ve eklem ağrısı şikayetleri ile hastaneye başvuran 17 yaşındaki hastanın, kktc’deki ilk COVID-19 vakası olduğu belirlenmiş oldu. 

Hastanın, 11 Mart 2020 tarihli numunesinin pozitif sonuç vermesi, 10 Mart 2020 tarihinde KKTC Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan ilk vaka olan Alman turistin adaya gelişinden daha önce virüsün kktc’de görüldüğünü gösteriyor. Hastanın onayı ile uygulanan 1 Şubat 2021 tarihli antikor testiyle de hastada COVID-19 geçmişi olduğunun belirlenmesi, bu sonucu teyit ediyor.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık