koronavirus“İlk kez Türkiye’deki vaka sayılarının üstüne çıktık”

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Erden Aşardağ, koronavirüs salgınıyla ilgili açıklamalarda bulunarak, içinde bulunduğumuz durumun 2020’deki salgından neden daha önemli ve sonunun belirsiz olduğunu açıkladı. Aşardağ’ın açıklaması şöyle:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 2, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Erden Aşardağ, koronavirüs salgınıyla ilgili açıklamalarda bulunarak, içinde bulunduğumuz durumun 2020’deki salgından neden daha önemli ve sonunun belirsiz olduğunu açıkladı. Aşardağ’ın açıklaması şöyle:

Neden son ayda ciddileşen salgın 2020’deki salgından daha önemli ve sonu belirsiz?

1. Salgın risk parametremiz ilk defa son 14 gün içinde 100 bin kişiye düşen toplam vaka sayısı 50’nin üstüne çıktı . Rakam 112

2. İlk defa Türkiye’de görülen vaka sayılarının nüfusa oranla çok üstüne çıktık. Son 7 günde görülen günlük vaka sayısı ortalaması Türkiye’de 100 binde 7.2, kktc’de 11 vaka.

3. Pandemi Hastanesi’ne rağmen ilk defa covid ve non-covid yatak sayılarımız bu kadar kısıtlı sayıda.

4. İlk defa maalesef sağlık personelimiz covid-19 hastalığına bu kadar maruz kalıp rahatsızlandı ve personel sıkıntısı çekiyoruz.

5. İlk defa bulaşıcı hastalıklar üst kurul kararları tartışılır oldu.

6. İlk defa muhtemelen mutant virüsle karşı karşıyayız. Nasıl davranacağını bilmiyoruz. Resmi net açıklama bekliyoruz.

7. Mutant virüsün 3 saat kadar kapalı bir ortamda sadece nefes alınmakla havada 3 saat canlı kalabileceği ve muhtemelen kullanılan maskelerin bulaşı önlemede yetersiz olabileceğini ilk defa öğrendik.

8. Kolayca bulaşabiliyor, kolayca hastalandırabiliyor, asemptomatik vakalar eskiye göre çok daha az.

9. İlk defa halk olarak şımarıklık yapıyoruz. En fazla şımarmamak gerektiği ciddi bir dönemde, yüzsüzlükte yarışıyoruz.

10. Test sayımızı ve çeşitliliğini mutlaka artırmamız ve tüm ülkeyi aktif bir plan nezaretinde taramak gerektiğini kabullenemiyoruz.

11. Acil çare, Girne ve Lefkoşa’dan başlamak üzere, ya her evden bir kişiye test, ya da marketler belediyeler ve eczaneler önünde test merkezleri oluşturarak, sonuçları 15 dakikada çıkan, güvenilir hızlı antijen testleri ile ciddi tarama elzemdir. Testerin elde edilmesi için ciddi uğraş verilmektedir.

12. Bol çabuk test yaparak, pozitif ve iyi durumda olan insanlarımızı evlerinde izolasyona almak, semptom ve tedavi görenleri sağlık sistemlerimizde takip etmek gerekmektedir.

13. Ciddi bir seferberlikle inanın bu şekilde salgını kontrol altına alabiliriz.

14. Bu hızda gidersek, en az 14 gün tüm adada kapanma uygulanmazsa sonuç hüzün ve acı olacaktır. Anlayın ey insanlarımız artık. Anlayın. Son pişmanlık fayda etmeyecektir.

15. Kimin suçlu kimin suçsuz olduğunun da hiçbir önemi kalmayacaktır. Bir hafta sonrasına göre bile bugün daha iyi günlerimiz.

16. Yerinde alınan önlemler toplumsal refah ve sağlığı,zor da olsa sağlayacaktır .

Emin olunuz.

Hala daha çok yorulan beyinlerimizi çözüm üretmek için zorluyoruz.

Bize yardımcı olun. Çok fazla birşey istemiyor kimse. Sadece yardımcı olunuz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık