koronavirusİlgili kişileri değil, sorumluları tutuklayın!

Karantina kurallarını ‘tanıdık’ vasıtasıyla ihlal eden kişilerin, Sağlık Bakanı Ünal Üstel’in talimatıyla tutuklandığı bildirildi. Ancak esas tutuklanması gereken sorumlular hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 24, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Karantina kurallarını ‘tanıdık’ vasıtasıyla ihlal eden kişilerin, Sağlık Bakanı Ünal Üstel’in talimatıyla tutuklandığı bildirildi. Ancak esas tutuklanması gereken sorumlular hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı. 

E.Y’nin kişisel sosyal medya hesabı üzerinden “Bakanlıkta tanıdık vardı prosedürlere takılmadan girdik” paylaşımlarının Yenidüzen Gazetesi’nde yayımlanmasının ardından Sağlık Bakanlığı harekete geçmek zorunda kaldı.

Polis tarafından başlatılan soruşturmada şu bilgilere ulaşıldı:

Cuma günü Sağlık Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü Ercan Havalimanı Sıhhiye Memuru tarafından aranmış ve izin belgesi olmayan iki kişinin ülkeye giriş yapmaya çalıştıkları, iki kişiden birinin kendisini Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çalışan bir danışman olarak tanıttığını ve resmi görevli olarak ülkeye geldiğini, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Gürkan Kara tarafından da konunun takip edildiği aktarılmıştır.

Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü kesinlikle böyle bir girişe müsaade edemeyeceklerini, oradaki sıhhiye memuruna bildirmiş ve rutin işlemler ne ise onun yapılmasını talimatını vermiştir.

Sıhhiye memurundan alınan ifadeye göre daha sonra ilgili kişilere PCR testleri yapılmış ve izinleri olmadığı için beklemeye alınmışlardır. Yine Sıhhiye memurunun ifadesine göre muhaceret memurunun birisi tarafından arandığını ve geçişlerine Sıhhiye memurunun kontrolü dışında müsaade edildiği Sağlık Bakanlığına aktarılmıştır.

İlgili kişilerin ülkeye girişleri, Sağlık Bakanlığının izni ve bilgisi dışında gerçekleştiği anlaşılmaktadır.

Yinelemek isteriz ki ilgili kişilerin ülkeye girişlerinde Sağlık Bakanlığı tarafından verilen bir izin kesinlikle bulunmamaktadır.

İlgili kişiler ve ülkeye girişlerini sağlayan kişiler hakkında Sağlık Bakanı Ünal Üstel’in talimatıyla Polis hem tutuklama hem de geniş çapta bir tahkikat başlatmıştır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık