İnsanİtalya’da Kadınlardan Ayrımcılık İsyanı

İtalya’da bilim insanı kadınlar, gazetecilerin çoğunlukla erkek meslektaşlarından görüş almasına isyan ederek, internet ortamında bir girişim başlattı. Sputnik’de yer alan haberde Medya araştırma şirketi Osservatorio Pavia’nın yaptığı araştırmaya göre; İtalya’da bilimsel görüş almak isteyen gazeteciler, TV muhabirleri ya da programcıları, yüzde 80 oranında erkek bilim insanlarını tercih ediyor. Bunun üzerine, yüksek beceri ve mükemmel profesyonel kariyerlerine rağmen kendi isimleri ve görüşleri medya organlarında yer almayan 100 bilim kadını, ‘100Esperte (100 uzman kadın)’ isimli bir web...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 3, 2016
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

İtalya’da bilim insanı kadınlar, gazetecilerin çoğunlukla erkek meslektaşlarından görüş almasına isyan ederek, internet ortamında bir girişim başlattı.

Sputnik’de yer alan haberde Medya araştırma şirketi Osservatorio Pavia’nın yaptığı araştırmaya göre; İtalya’da bilimsel görüş almak isteyen gazeteciler, TV muhabirleri ya da programcıları, yüzde 80 oranında erkek bilim insanlarını tercih ediyor. Bunun üzerine, yüksek beceri ve mükemmel profesyonel kariyerlerine rağmen kendi isimleri ve görüşleri medya organlarında yer almayan 100 bilim kadını, ‘100Esperte (100 uzman kadın)’ isimli bir web sitesi kurdu.

Guida Esperte “Cherchez la femme” versione completa per social

Guida Esperte, Giulia Giornaliste, crowdfunding, donne competenti, CV, curriculum vitae

Yaklaşık iki yıllık bir çalışmanın ardından, Osservatorio Pavia ve Giulia Kadın Gazeteciler Derneği’nin girişimiyle hayata geçirilen proje kapsamında, online bir katalog hazırlandı. ‘100 kadın, stereotiplere (kalıplaşmış yargılara) karşı’ mottosu kullanılan söz konusu sitede, çeşitli alanlarda uzman olan 100 bilim kadınının fotoğrafları, özgeçmişleri ve iletişim bilgilerine yer verildi.  Burada yer alan uzmanların sayısının zamanla daha da artacağı belirtildi.

YÜZDE 82 ERKEK

İnternet sitesinin açılış sayfasında paylaşılan mesajda, dünyadaki birçok araştırmayla da, nadiren kadınlardan uzman görüşü alındığının ortaya konduğu, Küresel Medya Gözlem Projesi’nin (Global Media Monitoring Project) 2015 yılı verilerine göre; çeşitli alanlarda görüşüne başvurulan uzmanların yüzde 82’sinin erkek olduğu vurgulandı.

WIKIPEDIA DAHİ KABUL ETMEDİ

‘100Esperte’ projesinin yaratıcılarından, Giulia Kadın Gazeteciler Derneği üyesi Luisella Seveso, “Meslektaşlarım Monia Azzalini ve Giovanna Pezzuoli ile projeyi tamamladığımızda, seçtiğimiz bilim kadınlarının profillerine yer versin diye Wikipedia ile de irtibata geçtik. Ancak bize, onların yeterince ‘ansiklopedik’ olmadığını, onların isimleri ve aktivitelerinin medyada yeterince yer bulmamış olmasını gerekçe göstererek bunu kabul etmediler” diye açıklama yaptı. Seveso, “Çoğu İtalya’da çalışan bu değerli bilim kadınlarını ne kadar az tanırsanız o kadar çok unutulmuşluğa mahkum edilirsiniz. Ancak şimdi biz bunu değiştireceğiz” diye konuştu. Seveso, Avrupa Komisyonu’nda da bu projenin çok beğenildiğini söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..