AktüelEkonomiİlaç fiyatlarına yüzde 12.1’lik zam

Türkiye'de dün akşam ilaç fiyatlarına yapılan zam, Kıbrıs'ın kuzeyinde de geçerli oldu. İlaç fiyatları bugün itibariyle yüzde 12.1 oranında arttı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 19, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye’de dün akşam ilaç fiyatlarına yapılan zam, Kıbrıs’ın kuzeyinde de geçerli oldu. İlaç fiyatları bugün itibariyle yüzde 12.1 oranında arttı.

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ülkede uygulanan ilaç politikalarının yetersiz olduğunu gördüklerini kaydetti.

Konuyla ilgili Umut Öksüz tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklama şöyle:

An itibari ile “dün akşam” Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından açıklanan %12,1’lik ilaç zammı bizde de geçerli olmuştur.

Yıl 2020 olmasına rağmen ülkemiz ilaç sanayisinin yetersiz kalması , özel eczanelerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak ilaç üretimi olmaması , bugüne kadar uygulanan ilaç politikalarının ne denli YETERSİZ olduğunu ne yazık ki bir gecede yine görmüş olduk.

Tüm bunların olmaması bugün ülkemiz ilaç sektörünü başka ülkelerden ilaç ithalatına mecbur bırakmaktadır. İlaçların tedarik edildiği ülkelerdeki ekonomik dalgalanmalar ise bizleri elimizde olmadan direkt olarak etkilemektedir.

Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın 2’nci maddesinin ikinci fıkrası gereği 2020 yılı için beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan 1 (bir) Euro değerinin 3,4037 TL’den 3,8155 TL’ye arttırıldığı ve güncellenen fiyatların 19.2.2020 tarihinden itibaren geçerli olduğu ilgili kurum tarafından açıklandı.

Tüm vatandaşlarımız bilmelidir ki ilgili zam ne eczacımızın ne de ülkemizdeki kurum kuruluşlarımız uhdesinde değildir. Yukarda sadece temel başlıklarını belirttiğim kıstaslar çözülmediği sürece de üzülerek söylerim ki bunları yaşamaya devam edeceğiz.

Gün içerisinde KTEB olarak ilgili konu İle alakalı kamuoyu duyurusu yapılacaktır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık