AktüelGazedda'nın GündemiÖzel Haberİlaç depoları ithal ilaç dağıtımını durdurmaya başladı

Gazeddakıbrıs Türk Lirasının değer kaybı ve bugün yaşanan gelişmeler ülkemizde pek çok sektörü vururken, özellikle ana mal dağıtan depoların da dağıtımı durdurma kararı almasını zorladı. Daha önce yayınladığımız üzere boya, inşaat malzemesi ve hayvan yemi satan dağıtımcılar, dağıtımları durdurmuştu. Gazeddakıbrıs’ın elde ettiği bilgilere göre ise ilaç sektöründe de ithal ürünlerde ecza depoları dağıtımı durdurmaya başladı. Stoğunun çoğu ithal ürünlerden oluşan Kayra Trading Ecza deposu bugün itibariyle dağıtımı durdurduğu öğrenildi. Öte yandan diğer ecza depolarının da...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 10, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Gazeddakıbrıs

Türk Lirasının değer kaybı ve bugün yaşanan gelişmeler ülkemizde pek çok sektörü vururken, özellikle ana mal dağıtan depoların da dağıtımı durdurma kararı almasını zorladı. Daha önce yayınladığımız üzere boya, inşaat malzemesi ve hayvan yemi satan dağıtımcılar, dağıtımları durdurmuştu.

Gazeddakıbrıs’ın elde ettiği bilgilere göre ise ilaç sektöründe de ithal ürünlerde ecza depoları dağıtımı durdurmaya başladı.

Stoğunun çoğu ithal ürünlerden oluşan Kayra Trading Ecza deposu bugün itibariyle dağıtımı durdurduğu öğrenildi. Öte yandan diğer ecza depolarının da sadece ithal ürünlerin dağıtımını durdurmaya gidecekleri öğrenildi.

Gazeddakıbrıs’a konuşan kaynaklar ülkemize 500 kaleme yakın farklı ithal ilacın girdiği ve şu an bunların dağıtımının da durdurulmaya başlandığını açıkladı.

Türkiye’de de ilaç krizi yaşanmakta

Öte yandan Türkiye’de de ithal ilaçların piyasaya kısıtlı miktarda dağıtıldığı ve ilaç sektöründe alarm çanlarının çaldığı öğrenildi. Konuyla ilgili olarak Birgün gazetesinde çıkan haberde Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, limitli dağıtımın ilaca erişim konusunda sıkıntıya sebep olduğunu belirterek şunları söyledi: “İlaçta sabit kur oranı 2.69 olarak belirlendi. Son dönemde yaşanan döviz artışı pek çok alanı olduğu gibi ilaç alanını da etkiledi. İlaçlar için belirlenen kur, ilaç sanayisinin beklentisini karşılamıyor. Elimizdeki verilere baktığımızda ilaç yokluğu yaşandığını söylememiz tam olarak doğru değil. Ancak ilaç bulunurluğunun kısıtlı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle ithal ilaç kalemlerine baktığımızda bu durumu daha net bir şekilde görüyoruz. Sahadan aldığımız veriler, 503 kalem ilacın piyasaya kısıtlı bir şekilde verildiğini gösteriyor. İlaç firmaları, ilacı piyasadan çekmiyor ama limitli bir şekilde dağıtıyor. Bu durum da arz-talep dengesini karşılamıyor, ilaca erişim konusunda sıkıntılara yol açıyor.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık