AktüelEkolojiİklim krizi: Nepal’de 111, Çin’de 11 ölü, Avrupa’da rekor sıcaklar

İklim krizinin etkileri bütün dünyada etkisini gösteriyor. Türkiye henüz Düzce’de yaşanan acıları konuşurken Avrupa rekor sıcaklıklarla baş etmeye çalışıyor, Nepal’de selden, Çin’de toprak kaymasından ölüm haberleri geliyor. Nepal’de 111 ölü Nepal’de son haftalarda etkili olan şiddetli muson yağışlarının yol açtığı sel ve toprak kaymalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 111’e yükseldi. Afetlere bağlı en son ölümlerin, iki gündür aşırı yağışların etkili olduğu Lamjung ve Gulmi bölgelerinde kaydedildiğini aktaran yerel kaynaklar, ülke genelindeki sel ve toprak kaymalarında 67...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 26, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İklim krizinin etkileri bütün dünyada etkisini gösteriyor. Türkiye henüz Düzce’de yaşanan acıları konuşurken Avrupa rekor sıcaklıklarla baş etmeye çalışıyor, Nepal’de selden, Çin’de toprak kaymasından ölüm haberleri geliyor.

Nepal’de 111 ölü

Nepal’de son haftalarda etkili olan şiddetli muson yağışlarının yol açtığı sel ve toprak kaymalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 111’e yükseldi.

Afetlere bağlı en son ölümlerin, iki gündür aşırı yağışların etkili olduğu Lamjung ve Gulmi bölgelerinde kaydedildiğini aktaran yerel kaynaklar, ülke genelindeki sel ve toprak kaymalarında 67 kişinin yaralandığını, 41 kişiden ise haber alınamadığını belirtiyor.

Acil durum yetkilileri, bazı nehirlerdeki su seviyesinin tehlikeli boyuta çıkabileceği uyarısında bulundu.

Yerel medyada, Rautahat bölgesinin bazı kesimlerinin aşırı yağışların ardından sular altında kaldığı bilgisi paylaşıldı.

Ülkede sellerden etkilenen bölgelerde sağlık hizmetlerinin kısıtlı olması nedeniyle salgın hastalıkların baş göstermesinden endişe edildiği kaydedilmişti.

Çin’de kayıplar büyüyor

Çin Hükümetinden yapılan açıklama ülkenin güney batısında yer alan Guizhou eyaletinde son yağışların neden olduğu toprak kaymasında 11 kişin öldüğü, 42 kişiden haber alınamadığı bildirildi. Uluslararası gözlemciler ölü sayısının çok daka yüksek olmasından endişe ediyor.

560 kişilik kurtarma ekibinin çamur altında kalan kayıp insanları aramayı sürdürdüğü açıklandı.

Çin’in kırsal ve dağlık bölgelerinin yoğun yağmurlar sonrası ciddi tahribatlara uğradığı biliniyor. Çin’in resmi Xinhua Haber Ajansının bildirdiğine göre Guizhou eyaletinde bu yılın ilk yarısında seller ve toprak kaymasından 2.2 milyon kişi etkilenmiş. Maddi zararın ise 3.1 milyar Yuan (450 milyon $) olduğu tahmin ediliyor.

Avrupa’da sıcak dalgası

Almanya, mevsim normallerinin üstünde aşırı sıcak bir yaz geçiriyor. Ülkede sıcaklık ilk kez 42 derecenin üstüne çıktı. Alman Meteoroloji Kurumu’nun henüz kesinleşmeyen verilerine göre 25 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla Aşağı Saksonya eyaletine bağlı Lingen kentinde ölçülen 42,6 derece ile sıcaklık rekoru kırıldı.

Aşırı sıcaklar nedeniyle özellikle yaşlılara evden çıkmamaları çağrısı yapılırken sıcak hava dalgası Alman siyasetinin gündemine de girdi. Muhalefetteki Yeşiller Partisi 30 derecenin üstündeki sıcaklıkların bazı kişiler için tehlikeli olabileceğine işaret ederek çalışanların haklarının genişletilmesi talebinde bulundu.

Fransa, İngiltere ve Hollanda’da da sıcaklık rekorları kırılırken, sıcak hava dalgasının gündelik hayatı olumsuz yönde etkilediği gözleniyor.

Kaynak: Yeşil Gazete

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık