AktüelEkolojiİklim krizi: 20 Eylül Küresel Eylem günü, Lefkoşa’da da eylem var!

Tüm dünyada eş zamanlı olarak düzenlencek olan Küresel İklim Protestoları'nın bir ayağı da Kıbrıs'ta düzenleniyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 9, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Tüm dünyada eş zamanlı olarak düzenlencek olan Küresel İklim Protestoları’nın bir ayağı da Kıbrıs’ta düzenleniyor.

İkilim için Gençlik hareketi tarafından yapılan çağrıda 20 Eylül Cuma günü saat 10:00-12:00 arasında düzenlenecek olan eylemin Lefkoşa’da Kıbrıs Cumhuriyeti Meclis’i önünde olacak.

Toplanma yeri ise Ledra sokağının sonundaki Belediye binası olarak açıklandı.

Yapılan açıklama şöyle:

Güvenli iklim geleceğini önemseyen herkese; bu, 20 Eylülde gerçekleştirilecek Global İklim Protestosuna katılmanız için davettir! Dünyanın heryerinde politikacılarımız yapmadığı için, insanlar iklim krizi ile yüzleşmek için ayaklanıyorlar! Temiz hava ve temiz su için protesto ediyoruz. Kıbrısta geçtiğimiz yılda, 365 günün 100ünde soluduğumuz hava pisti. Bundan dolayı 750 ve daha da fazla insanımız hayatlarını kaybetti. Adanın çölleşmesi bize acımasız yüzünü gösteriyor… Geçen mayıs sıcaklık dereceler rekoru 3 kez kırdı. 2050 itibariyle Kıbrısta, bilim insanları 4.5°C+🌡yükseliş beklemekte.
🌎Kıbrıs’tan da ötede:
1 milyon tür yok olma tehlikesinde,
100-200 türün her gün nesli yok olmakta,
1 milyar insan iklim mültecisi olma riskinde,
120,000 kilometre kare yağmur ormanı 2018de mahvoldu.

🌎Buna ne neden oluyor?
Sera gaz emisyonlarının oranlarındaki artışlar ve ormansızlaştırma.

🇨🇾Ülkemiz bu konu hakkında ne yapıyor?
Ülkemiz Avrupa Birliği’nin belirtilmiş hedeflerini takip etmiyor, fen bilimlerini de öyle. Bunun yerine fosil yakıt çıkarımına odaklanılmakta.

🌍Peki maliyeti?
Gezegenimizin iyiliği ile birlikte gençliğin geleceği ve gelecek kuşaklarda feda edilmekte.

Herkesi bizimle birleşmeye ve dayanıklı bir gelecek için protesto etmeye davet ediyoruz!
1 milyon türün neslinin tükenmeyeceği, ne iklim mültecilerini ne de Kıbrısta 50°C🔥görmeyeceğimiz bir gelecek için!
İklim değişikliği milliyet, sosyal geçmiş gözetmez!
Birlikte başarabiliriz!

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft