AktüelEkolojiYaşamİklim için okul grevleri ülke ülke yayılıyor

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 15, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Avrupa’nın farklı noktalarında öğrencilerin öncülüğünde başlayan iklim değişikliğine karşı eylemler bugün de İngiltere’de devam ediyor. İngiltere’de binlerce öğrenci bugün 38 farklı noktada 11’den sonra derslerine girmeyerek yetkililerin dikkatini iklim değişikliğine çekmeyi amaçlıyor.

İsviçre ve Berlin’den sonra öğrenciler şimdi de İngiltere’de sokağa çıkıyor. Önceli kuşakların yapamadığını yapıyoruz ve doğrudan eylem yolunu seçerek harekete geçiyoruz diyen öğrencilerin yaptığı açıklama ise şu şekilde; “Önceki kuşakların başaramadığı bir konuda doğrudan eylem yoluyla harekete geçmeyi seçiyoruz. Dünya çapında bir yıkım ve geri döndürülemez etkileriyle karşı karşıyayız. Bu bizim kendi geleceğimiz için mücadele etmede son şansımız ve yaşımız buna engel olmayacak.”

“Okulda, kolejde ya da üniversitede ol. 15 Şubat’ta greve katıl.”

Youth Strike 4 Climate örgütü, iklim değişikliğini protesto etmek için İsviçre’de Ağustos 2018 yılından beri eylemlerin öncülüğünü yapan Greta Thunberg’u takip edecek. YS4C organizasyonu hükümetin iklim değişikliğine karşı “acil iklim planı” ilan etmesi gerektiğini ve okul müfredatının iklim değişikliğinin etkilerini içerecek şekilde değiştirilmesini talep ediyor.

200 akademisyenden tam destek

İngiltere’de 200 tane akademisyen Guardian gazetesi’nde 13 Şubat’ta yayımladıkları mektupta öğrenci grevlerine tam desteklerini açıkladı. Mektupta, “Gerekli acil önlemler alınmadığı takdirde, onlara bırakacağımız gelecek konusunda öfke duymakta haklılar” denildi

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Destek Olun!İlkeli yayınlarımızın
sürdürülebilirliği için bize destek ol.
Reklam vermek için tıklayın

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©