AktüelEkolojiYaşamİklim Hareketi için Okul Grevi

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 1, 2018
Djumba Hotel & Cafe

 Avustralya’da öğrenciler, iklim değişikliği konusunda daha çok şey yapılması isteğiyle, büyük bir protesto eylemi düzenledi. Binlerce öğrencinin, Avustralya hükümetinin yetersiz gördükleri politikalarına dikkat çekmek için dün okula gitmediği belirtiliyor.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Pazartesi günkü açıklamasında öğrencilerin okul saatlerindeki “aktivizm” planlarını eleştirmiş ve hükümetinin iklim değişikliği sorunu konusunda çalıştığını söylemişti. Birçok öğrenci başbakanın sözlerinin, protesto kararlılıklarını daha da artırdığını söylüyor.

Eylemci öğrencilerden Jagveer Singh, “Bugünkü siyasetçilerin aldıkları kararların sonuçlarını çekecek olanlar bizleriz” derken, eylemin organizatörleri, benzer bir eylem yapan 15 yaşındaki İsveçli kız Greta Thunberg’ten ilham aldıklarını söylüyorlar.

Avustralya, Paris İklim Anlaşması çerçevesinde, karbon salımı miktarını 2030 itibariyle, 2005’teki seviyelerin yüzde 26 ila 28 altına çekmeyi taahhüt etti. Başbakan Morisson geçtiğimiz günlerde, Avustralya’nın bu alandaki ilerlemesine örnek olarak bir yenilenebilir enerji hedefi, temiz enerji satın alma fonu ve hidroelektrik projesinden söz etmişti. BM ise Avustralya’nın karbon salımı vaatlerinin gerisine düşen birçok ülkeden biri olduğunu söylemişti.

İklim Hareketi için Okul Grevi protestolarının tüm eyalet başkentlerinde ve 20 farklı diğer kentte yapıldı. (Kaynak: BBC Türkçe)

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Destek Olun!İlkeli yayınlarımızın
sürdürülebilirliği için bize destek ol.
Reklam vermek için tıklayın

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©